5 stycznia, 2024
HOT!
  • Home
  • Motoryzacja
  • Podstawowe prace blacharskie w warsztacie samochodowym – co będzie niezbędne?
16 września, 2021

Podstawowe prace blacharskie w warsztacie samochodowym – co będzie niezbędne?

Autor 0 95 Views

Przygotowanie do realizacji prac blacharskich wyróżniających się dużym stopniem skomplikowania wymaga dopasowania bezpiecznych oraz przede wszystkim wydajnych narzędzi. Co będzie niezbędne w warsztacie samochodowym i na jakie marki warto postawić?

Fundamentalne wyposażenie działu blacharskiego w warsztacie samochodowym

Najważniejsze narzędzia sprawdzające się w świadczeniu usług blacharskich to rozpieracze, przecinarki oraz młotki przeznaczone do kształtowania materiału. Większość mechaników preferuje  sprzęt pneumatyczny powiązany z wydajną sprężarką, a także elektronarzędzia o ergonomicznej budowie. W blacharstwie wykorzystuje się regularnie spawarki (MIG), szlifierki i to z reguły kilku typów jednocześnie, łyżki do podważania, ale też bardziej standardowe narzędzia, w tym śrubokręty, wiertarki, klasyczne klucze imbusowe. Z reguły jakość inwestycji w warsztat przekłada się na zadowolenie klienta.

Wytrzymałość

Naprawy blacharskie wiążą się z podgrzewaniem i studzeniem metali. Z tego powodu sprzęt w warsztacie powinien wytrzymywać duże obciążenia eksploatacyjne. Marki związane bezpośrednio z wyposażeniem warsztatu blacharskiego to Milwaukee oraz Makita. Narzędzia wskazanych marek wyróżniają się dużą pomocą i pojemnością akumulatora. Dobrze trzymają się w dłoni i nie są wymagające w regularnym serwisie. Marka Milwaukee stosuje w szlifierkach system szybkiego zatrzymywania, a to ogranicza pomyłki przy kształtowaniu blachy. Dobry pomysł to przekierowanie na urządzenia bezprzewodowe, ponieważ zapewniają większą mobilność i najczęściej nie wpadają w groźne wibracje ze względu na kompaktowy kształt. Ważne, żeby poszukiwać narzędzi w bogatych zestawach, w których występuje futerał zabezpieczający, akumulatory i możliwie najszybsza ładowarka. W popularnych kompletach spotyka się tarcze do metalu razem ze szlifierką. To ułatwia szybkie rozpoczęcie prac.

Na czym polega praca blacharza i dlaczego wymaga zróżnicowanego sprzętu?

Nie można zapomnieć również o wzmocnionej odzieży roboczej i dobrym przygotowaniu stanowiska pracy. Zawód blacharza nie polega wyłącznie na „wyklepywaniu” uszkodzonych elementów, ale również na szybkim rozkręcaniu i składaniu materiałów całość. To wymaga dużych umiejętności manualnych i zróżnicowanego sprzętu. Blacharz nie powinien inwestować w najtańsze wiertła i urządzenia, ponieważ nie sprawdzą się w rozwiercaniu fabrycznych struktur występujących w pojazdach. Najważniejsze narzędzie blacharskie to w dalszym ciągu młotek.

Nie warto oszczędzać na jakości wyposażenia warsztatu samochodowego

W warsztacie przydadzą się mierniki grubości lakieru, elektronarzędzia i narzędzia pneumatyczne z podstawowych kategorii, ściągacze i klamry dwustronne. Naprawy powypadkowe blachy to zadanie wymagające kreatywności, ale również doskonałego zaplecza technicznego, dlatego nie warto oszczędzać, tylko postawić na rekomendowane, wysoko oceniane przez blacharzy elektronarzędzia Milwaukee i Makita. Oczywiście każde rozwiązanie warto samodzielnie przetestować przed podjęciem ostatecznej decyzji.