Flota pojazdów to główne narzędzie pozyskiwania zysków finansowych w firmie transportowej. Rozsądny przedsiębiorca powinien dołożyć wszelkich starań, aby odpowiednio ją zabezpieczyć. Kluczowy jest tutaj wybór właściwego ubezpieczenia komunikacyjnego. Firmy transportowe mają możliwość skorzystania ze specjalnego rozwiązania dostępnego tylko dla podmiotów posiadających więcej niż dziesięć pojazdów. Niektórzy ubezpieczyciele oferują polisę flotową już dla 5 samochodów. Taka oferta pozwala zainteresować przedstawicieli małych i średnich firm przewozowych.
Co należy wiedzieć o ubezpieczeniach komunikacyjnych?
Każda firma transportowa zobowiązana jest do wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej dla pojazdów floty (OC). Jeżeli dojdzie do wypadku z udziałem naszego samochodu, ubezpieczyciel pokryje koszty rekompensaty finansowej dla osób poszkodowanych. Dzięki temu nie będziemy musieli uszczuplać firmowego majątku. Oczywiście istnieją również inne polisy komunikacyjne, na których zakup możemy się zdecydować. Ubezpieczenie AC pozwala na rekompensatę strat, które ponieśliśmy w wyniku uszkodzenia bądź kradzieży naszego auta. Z uwagi na znaczenie floty samochodowej dla każdej firmy transportowej, zakup takiej polisy wydaje się wręcz nieodzowny. Dużą popularnością cieszy się również ubezpieczenie Assistance, w ramach którego otrzymujemy całodobowy dostęp do pomocy technicznej.
Dlaczego warto skorzystać z ubezpieczenia flotowego?
Osobne ubezpieczanie każdego z samochodów należących do naszej floty jest procesem czasochłonnym. Duży problem mają firmy, które dysponują rozbudowanym zapleczem. Korzystniej zdecydować się w takiej sytuacji na ubezpieczenie flotowe. Jest to jedna zbiorcza umowa ubezpieczenia komunikacyjnego, która obejmuje wszystkie auta należące do przedsiębiorstwa. Jest to o wiele atrakcyjniejsze rozwiązanie nie tylko ze względu na ograniczenie formalności. Im więcej pojazdów znajduje się w naszej flocie, tym niższa będzie cena jednostkowa za ubezpieczenie. Oprócz liczby samochodów duży wpływ na koszt takiej polisy ma czynnik zwany szkodowością. Jest to zbiór informacji o wszelkich wypadkach oraz wypłaconych odszkodowaniach, do których doszło na przestrzeni co najmniej 3 lat przed momentem negocjowania ubezpieczenia. Monitorowanie pojazdów jest jednym ze sposobów, który pozwoli nam skuteczne kontrolować ten parametr w codziennym funkcjonowaniu floty.
Wpływ telematyki na koszty ubezpieczenia
Nowoczesne technologie wykorzystuje się we wszystkich branżach przemysłu. Mają one za zadanie usprawnić wszelkie aspekty działalności przedsiębiorstwa. Nie inaczej wygląda sytuacja w przypadku firm przewozowych. Coraz częściej decydują się one używać rozwiązań telematycznych. Zarządzanie flotą jest znacznie wydajniejsze, gdy korzystamy z takich rozwiązań jak platforma WEBFLEET. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego telematyka zyskuje na popularności. Zaczynają ją doceniać również towarzystwa ubezpieczeniowe, ponieważ pozwala ona gromadzić wiele danych związanych ze sposobem funkcjonowania floty. Dzięki nim są w stanie skuteczniej zanalizować ryzyko ubezpieczeniowe. Ubezpieczyciele przychylniej patrzą na klientów, którzy korzystają z systemów telematycznych.
Przedsiębiorcy powinni zwrócić uwagę na trendy w ubezpieczeniach komunikacyjnych. Telematyka zyskuje na znaczeniu jako narzędzie obniżania kosztów, które ponosimy, wykupując polisy dla naszej floty pojazdów. Platforma WEBFLEET nie tylko umożliwia optymalizację procesów zarządzania działalnością firmy. Przedstawiając towarzystwu informacje o stylu jazdy zatrudnianych kierowców i niewielkim ryzyku wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń, możemy wynegocjować lepsze warunki. W przyszłości znaczenie telematyki przy zawieraniu polis może być jeszcze większe, kiedy upowszechnią się oferty ubezpieczenia UBI, którego wysokość uzależniona jest od stylu jazdy kierowców.
https://www.webfleet.com/pl_pl/webfleet/