31 maja, 2024
HOT!
25 czerwca, 2018

Co musisz wiedzieć kupując nową sprężarkę?

Autor 0 613 Views

Sprężarki to złożone urządzenia, które mają szerokie zastosowanie w zakładach przemysłowych. Służą do wytwarzania sprężonego powietrza oraz zasilania procesów wytwórczych. Wybór sprężarki do przedsiębiorstwa musi opierać się na dokładnym określeniu potrzeb procesu produkcyjnego.

Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę wybierając odpowiedni kompresor?

Pierwszym i najważniejszym punktem poprzedzającym zakup sprężarki jest sprawdzenie wymagań i parametrów sprzętu, który będzie zasilany przy pomocy sprężonego powietrza.

Po otrzymaniu danych na temat wymogów urządzeń funkcjonujących w procesie produkcyjnym należy sprawdzić parametry kompresora, a w szczególności:

  1. moc sprężarki – warto pamiętać, że urządzenie wykorzystywane na mniejszą skalę nie wymaga posiadania tak dużej mocy jak to, które będzie miało zastosowanie przemysłowe;
  2. objętościowe natężenie przepływu, czyli możliwość wytwarzania liczby litrów sprężonego powietrza na minutę; przy zastosowaniu urządzenia w zakładach przemysłowych zapotrzebowanie na sprężone powietrze może przekroczyć ponad 5000 litrów na minutę, co wiąże się z koniecznością zakupu sprężarki generującej więcej litrów sprężonego gazu; wydajność urządzenia należy dopasować do konkretnych potrzeb; warto pamiętać, że większa wydajność to większe koszty eksploatacyjne i wyższy koszt zakupu kompresora;
  3. rozmiar zbiornika – to w nim przechowywane jest wytworzone wcześniej sprężone powietrze; takie rozwiązanie pozwala na magazynowanie medium roboczego i emisję sprężonego gazu w sytuacji, kiedy jest on potrzebny bez konieczności uruchamiania sprężarki; pozwala to zaoszczędzić na kosztach eksploatacyjnych urządzenia; duży zbiornik jest idealny do pneumatycznych narzędzi pracujących w krótkich seriach.
  4. czy sprężarka posiada możliwość płynnej regulacji wydajności poprzez zmianę prędkości obrotowej – to rozwiązanie pozwala sterować pracą kompresora zależnie od zmieniającego się zapotrzebowania na sprężone powietrze oraz umożliwia ograniczenie zużycia energii elektrycznej.

Duże znaczenie w zakresie wyboru odpowiedniego kompresora ma wielkość powierzchni, jaką będzie mogła zająć sprężarka. Warto pamiętać, że im większa sprężarka, tym większa jest jej wydajność.

Sprężarka olejowa czy bezolejowa?

Różne gałęzie przemysłu oczekują odmiennych parametrów czystości sprężonego medium. W produkcji artykułów spożywczych, farmaceutycznych, elektronicznych, optycznych czy medycznych ogromną rolę pełni wysoka klasa czystości sprężonego powietrza. Dlatego dla procesu produkcyjnego i jakości finalnego produktu kluczową rolę może mieć wybór pomiędzy sprężarką olejową i bezolejową.

Sprężarki śrubowe olejowe i bezolejowe charakteryzują się  wysoką wydajnością i niskim poziomem hałasu. W przypadku tej pierwszej ważna jest regularna konserwacja i odpowiednie smarowanie. Sprężarka bezolejowa z kolei produkuje czyste powietrze i jest przyjazna dla środowiska.

Inwestor powinien również zdecydować o źródle zasilania urządzenia – jeżeli kompresor ma dostęp do prądu warto wybrać urządzenie zasilane energią elektryczną, w innym przypadku można wybrać model napędzany za pomocą silnika spalinowego.

Decydując się na zakup sprężarki warto zdać sobie sprawę, że powinna być to inwestycja zaplanowana na co najmniej 20 lat. Tak odległy horyzont czasowy powinien uwrażliwić inwestora na ewentualne zmiany w zapotrzebowaniu na sprężone powietrze w zakładzie. Dlatego też kupując kompresor warto zaplanować rozszerzenie działalności firmy i kupić model, który udźwignie większe zapotrzebowanie na medium robocze.

Zakup sprężarki to duże obciążenie finansowe dla firmy, dlatego tworząc system sprężonego powietrza można rozważyć opcję zakupu nowego urządzenia lub modelu używanego.  Ważne, żeby decydując się na sprężarkę z drugiej ręki sprawdzić, ile będzie kosztować nas jej konserwacja oraz czy na rynku nadal dostępne są wszystkie części zamienne do tego rodzaju maszyny. W takiej sytuacji istotny jest też zakup sprężarki u sprawdzonego dealera, który oferuje szeroki zakres usług serwisowych.

Źródło: Almig – sprężarki powietrza

Następny

Postaw nas swój biznes

26 lipca, 2018 0