23 sierpnia, 2024
HOT!
  • Home
  • Technologie
  • Czujniki indukcyjne i optyczne, czyli podstawowe moduły do wykrywania obecności
13 grudnia, 2019

Czujniki indukcyjne i optyczne, czyli podstawowe moduły do wykrywania obecności

Autor 0 314 Views

Czujniki indukcyjne oraz optyczne najczęściej znajdują zastosowanie w sferze przemysłowej. Nie można nie zgodzić się z faktem, iż coraz częściej stosuje się je także w budownictwie mieszkalnym, a szczególnie w zabudowie jednorodzinnej. Prostym przykładem popularnego zastosowania czujników optycznych jest użycie ich do sterowania oświetleniem pomieszczeń. Skupmy się jednak na rozwiązaniach przemysłowych.

Czym jest czujnik obecności?

Najprościej rzecz ujmując, czujnik obecności to moduł, którego zadaniem jest stwierdzanie obecności danego przedmiotu w polu działania czujnika detekcji. Na rynku dostępne są różnorodne rodzaje czujników tego typu wyszczególnione ze względu na rodzaj rozwiązania technologicznego umożliwiającego ich sprawne działanie. Są to m.in.:

  • pole elektromagnetyczne,
  • promienie świetlne,
  • pole magnetyczne,
  • światło ultrafioletowe,

Czujnik obecności może różnić się od czujnika detekcji funkcjonalnością. Pod tym pojęciem kryje się bowiem zasięg wykrywania danych przedmiotów czy zjawisk. Ponadto takie moduły mogą różnić się między sobą odpornością na czynniki zewnętrzne, takie jak temperatura pracy czy wilgotność powietrza.

Czujniki optyczne

Czujniki optyczne są przeznaczone do automatyki przemysłowej, ponieważ są proste w obsłudze i niezawodne. Czujniki optyczne składają się zazwyczaj z nadajnika, który wysyła wiązkę światła oraz odbiornika, który reaguje na zmiany wysyłanych mu sygnałów. Światło emitowane przez czujnik może być widzialne gołym okiem, laserowe lub podczerwone. Odbiorniki reagują na dotarcie do nich wiązki światła, na jej przerwanie lub zmianę natężenia. Nadajnik nie musi być umieszczony naprzeciwko odbiornika (np. mogą one znajdować się w jednej obudowie reagując na odbitą wiązkę światła). Odpowiednio zaawansowane czujniki laserowe mogą wykrywać obecność nawet najdrobniejszych elementów, trudnych do wychwycenia przez inne urządzenia (np. płaski obiekt na innym płaskim obiekcie). Lasery podzielone są na klasy. W praktyce w czujnikach najczęściej stosuje się tylko dwie pierwsze, które uważane są za najbezpieczniejsze.

Czujniki indukcyjne

Czujniki indukcyjne są to urządzenia służące do określania lokalizacji metalowych elementów różnego rodzaju maszyn i urządzeń celem bezpośredniego lub pośredniego sterowania ich pracą. Detekcja poszczególnych elementów jest możliwa dzięki specjalnemu układowi wewnątrz detektora. Najprostszy z nich składa się z oscylatora połączonego z cewką umieszczoną na czele urządzenia. Powstałe wewnątrz układu zmienne pole magnetyczne reaguje na pojawienie się w jego zasięgu obiektu metalowego. Wytwarza się wtedy prąd wirowy, który wpływa na parametry wytwarzanych przez oscylator drgań. Następnie sygnał ten odbierany jest przez demodulator, a dalej przetwarzany tak by był zgodny ze standardem urządzeń sterujących, do których jest przekazywany. Czujniki mogą być zasilane prądem stałym lub naprzemiennym. Zasadniczo ich jedyną wadą jest niemożliwość wykrycia przedmiotów, które nie są stworzone z metalu.

Zastosowanie wspomnianych czujników jest bardzo różnorodne. Detekcja to zaledwie jedna z wielu możliwości ich wykorzystania. Choć nie zawsze zwracamy na to uwagę, mamy z nimi do czynienia każdego dnia, kiedy otwierają się przed nami automatyczne drzwi lub zapala światło po wejściu do publicznej łazienki. Czujniki optyczne i indukcyjne najczęściej montowane są jednak w halach produkcyjnych, a konkretnie na taśmach produkcyjnych.