31 maja, 2024
HOT!
24 września, 2018

Do czego służą mierniki pH

Autor 0 577 Views

Rośliny do prawidłowego wzrostu potrzebują odpowiednich warunków, o czym z pewnością wie każdy doświadczony ogrodnik. Szczególnie w przypadku wymagających upraw, dbałość nawet o najmniejsze detale w tej kwestii, może pomóc w uzyskaniu lepszych zbiorów. Wielu początkujących zapomina jednak o bardzo ważnej rzeczy, jaką jest odpowiedni odczyn PH. W dzisiejszym artykule opiszemy dlaczego należy monitorować ten wskaźnik oraz dlaczego warto wykorzystywać do tego profesjonalne urządzenia.

 

Dlaczego odpowiedni odczyn pH jest tak ważny dla roślin?

 

Szczególnie pierwsze uprawy przeprowadzane bez odpowiedniej wiedzy mogą skończyć się porażką, pomimo tego, że zadbaliśmy o odpowiednią wentylację, i bogatą w składniki odżywcze glebę. Powodem niedoboru potrzebnych pierwiastków roślin podczas uprawy może być zbyt wysoki lub niski poziom pH, który wpływa na brak absorpcji tych składników przez rośliny.

 

Warto przed rozpoczęciem uprawy dokładnie sprawdzić, w jakim przedziale odczynu pH roślina “czuje się najlepiej”. Dla większości z nich będzie to wartość 5,5-6,5, jednak istnieje wiele gatunków, które wolą bardziej gleby kwaśne, natomiast inne preferują te bardziej zasadowe.

 

Należy również pamiętać, że odczyn pH nie dotyczy wyłącznie gleby. Należy także stale monitorować wskaźnik pH wody, którą podajemy roślinom. Idąc tym tropem, za każdym razem kiedy będziemy podlewać rośliny wodą o odpowiednim pH, ziemia także będzie miała właściwe pH.

 

Czym monitorować odczyn pH wody i gleby?

 

Na opakowaniach z ziemią najczęściej znajduje się odczyn pH, jednak dla pewności warto zaopatrzyć się w specjalne urządzenie monitorujące ten wskaźnik. Wybór w pierwszej kolejności może paść na elektroniczne mierniki pH do wody, które cechują się dużą dokładnością. Warto jednak pamiętać, że każdy z nich trzeba poddać kalibracji przed użyciem oraz w trakcie użytkowania.

 

Bardzo często mierniki pH są także wyposażone w dodatkowe możliwości pomiaru np. wilgotności, nasłonecznienia, czy temperatury. Dzięki zakupie miernika elektrycznego wysokiej jakości, otrzymujemy duże udogodnienia i możliwości pomiarów, co ostatecznie powinno przełożyć się na lepsze zbiory.

 

Można również zdecydować się na proste testery pH, które są znacznie tańsze i nie wymagają kalibracji, jednak wykazują się mniejszą dokładnością. Wybór powinien być zatem uzależniony od osobistych preferencji i potrzeb.

 

W jaki sposób zmierzyć pH gleby?

 

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, istnieje kilka rodzajów mierników pH, które różnią się od siebie nie tylko dokładnością, lecz również sposobem pomiaru. Można np. zdecydować się na kropelkowe testery pH, które starczają na około 200 użyć. Wystarczy umieścić badany roztwór w specjalnej fiolce, po czym dolać do niego specjalnej substancji znajdującej się w opakowaniu. Reakcja chemiczna powoduje zabarwienie roztworu, tak więc na podstawie koloru można sprawdzić dokładny poziom pH.

 

O wiele łatwiej jest wykonać pomiar specjalistycznym elektronicznym miernikiem pH. Warto jednak tak jak wcześniej wspomnieliśmy, upewnić się, czy miernik nie musi zostać najpierw skalibrowany. W celu pomiaru odczynu pH gleby, należy zmieszać ją z wodą, po czym umieścić wyczyszczoną (np. ręcznikiem papierowym) końcówkę w roztworze. Wynik w zależności od urządzenia, pojawia się na cyfrowym wyświetlaczu lub na tradycyjnej skali.

 

Inspirowane: Growtent.pl – hps lampa