31 maja, 2024
HOT!
21 czerwca, 2019

Folie termokurczliwe – zastosowanie w przemyśle

Autor 0 293 Views

Folie termokurczliwe są tanie i proste w zastosowaniu. Sprawdzą się w wielu gałęziach przemysłu. Przy jakich produktach warto zastosować ją do pakowania produktów?

 

Czym jest folia termokurczliwa?

 

Folia termokurczliwa jest stosowana najczęściej w przemyśle spożywczym. Zapewnia szczelne zapakowanie produktu. Dodatkowo chroni go przed czynnikami zewnętrznymi, które mogą uszkodzić towar. Dzięki ścisłemu owinięciu artykułu zapewnia mu bezpieczeństwo podczas transportu. 

Folia termokurczliwa skutecznie i trwale zabezpiecza produkty. Dodatkowo jest wytrzymała na rozerwania, przez co sprawdza się także podczas transportu produktów szklanych oraz z innego tworzywa, które może charakteryzować się kruchością i łatwością uszkodzenia. Jej przezroczystość pomaga także w identyfikacji produktu.

Produkt ten jest nietoksyczny, dlatego może być stosowany do bezpośredniego pakowania żywności. Jego zastosowanie jednak jest dużo szersze i stosuje się go w praktycznie wszystkich gałęziach przemysłu. Opakowania zabezpieczone folią termokurczliwą są chronione przez zabrudzeniem, zniszczeniem i zawilgoceniem. Dodatkowo folie termokurczliwe nadają się do całkowitego recyklingu.

 

Rodzaje folii termokurczliwej

 

Folia termokurczliwa produkowana jest w postaci rękawów, półrękawów, rękawów z zakładkami oraz taśm.

Co ciekawe, do produkcji folii termokurczliwej można użyć innych dodatków, które poprawią jej parametry, na przykład:

  • otępiacz, który zmniejsza śliskość folii;
  • poślizg, który działa odwrotnie do otępiacza – zwiększa śliskość folii;
  • filtry UV, które dodatkowo wzmacniają ochronę produktu przed promieniowaniem słonecznym;
  • antystatyk, który zapobiega powstawaniu ładunków elektrostatycznych;
  • barwnik, który umożliwia produkcję folii w dowolnym kolorze.

 

Zastosowanie folii w przemyśle

 

Codziennie na sklepowych półkach widzimy produkty spożywcze zapakowane w folię termokurczliwą. Szczególnie widoczne są na przykład zgrzewki napojów czy opakowania typu multipack.

Folia termokurczliwa ma szczególne zastosowanie w przemyśle żywieniowym. Jest często używana przy pakowaniu żywności o krótkim terminie przydatności, na przykład do pakowania mięsa, wędlin czy serów. Jak już wspomnieliśmy, Wykorzystywana jest również do łączenia w opakowania pojedynczych butelek, puszek czy słoików.

Najczęściej widujemy także kartonowe opakowania dodatkowo otoczone folią termokurczliwą, na przykład opakowania puzzli czy gier planszowych. Chroni to zabawki przed zniszczeniem i zgubieniem pojedynczych elementów, bez których produkt stałby się całkowicie bezużyteczny.

Folie termokurczliwe są stosowane także jako etykiety na opakowania. W tym celu wykorzystuje się rękawy termokurczliwe. Najczęściej używane są jako etykiety na butelkach oraz innych opakowaniach o walcowatym lub nieregularnym kształcie. Większa część rękawów termokurczliwych pełni funkcję dekoracyjną oraz informacyjną. Drukuje się na nich niezbędne informacje, takie jak nazwę, logo czy skład. Folia termokurczliwa pełni też rolę ochronną. Poprzez jej zastosowanie na całej butelce wraz z nakrętką zapewnia ochronę przed otwarciem. Ten zabieg stosowany jest również w branży kosmetycznej. Przy wielu promocjach, gdzie dodawany jest gratisowy produkt, w celu jego zamocowania również najczęściej wykorzystuje się folię termokurczliwą. Dzięki jej przezroczystości klient doskonale widzi, co otrzymuje w gratisie.

 

Zalety stosowania folii termokurczliwej w przemyśle

 

Do zalet folii termokurczliwej możemy wymienić:

  • solidność i trwałość – folia jest odporna na pęknięcia, rozerwania czy dziurawienie; trwały jest także wykonany na niej nadruk, dzięki czemu mamy pewność, że nie rozmaże się i nie zniszczy podczas transportu czy magazynowania;
  • chroni produkt – szczególnie na sklepowych półkach; zabezpieczenie towaru folią termokurczliwą chroni produkt przed ciekawskimi klientami, którzy lubią zajrzeć do środka produktu nie mając zamiaru go kupować;
  • pełne dopasowanie do produktu – folia termokurczliwa idealnie dopasuje się do każdego produktu niezależnie od jego kształtu.

Źródło: RomaFolie – urządzenia i maszyny pakujące, folia termokurczliwa

 

Następny

SZCZOTKI FLEX-HONE DIAMENTOWE

29 lipca, 2019 0