27 marca, 2024
HOT!
26 lipca, 2018

Nanotechnologia w służbie człowieka

Autor 0 745 Views

Nanotechnologia kojarzy się przede wszystkim z urządzeniami i rozwiązaniami niezwykle małych rozmiarów. Wielkość nano to wielkość pojedynczych atomów i cząsteczek, chociaż do końca nie zostały one jeszcze określone. Jednakże z każdym rokiem taka technologia zdobywa sobie coraz więcej zwolenników a badania nad nią podejmuje coraz szersza gama firm.

Nanotechnologia a przyroda

Przez wiele lat badań uczeni doszli do wniosku, że nanotechnologia jest niemalże powszechnie wykorzystywana w przyrodzie, działanie wielu organizmów żywych osadza się właśnie na czymś, co można nazwać naturalną nanotechnologią. To właśnie przyroda i jej rozwiązania dla uczonych stały się podstawą do tworzenia nowych rozwiązań, które przede wszystkim mają pomóc ludziom w codziennej egzystencji. Oczywiście badania  trwają, jednakże te rozwiązania, które już są wdrażane dają niezwykle obiecujące efekty.

Gdzie stosuje się nanotechnologię?

Nanotechnologia może mieć bardzo szeroki wachlarz zastosowań, wiele badań jednak zmierza do tego, aby wykorzystać ją w ochronie zdrowia. Mikroskopijnej wielkości maszyny mogą pozwolić na bezproblemowe przeprowadzanie skomplikowanych operacji w miejscach, gdzie dotarcie w inny sposób nie jest możliwe. Sterowane nanoroboty mogą docierać na przykład do zatorów żylnych i rozbijać je od wewnątrz, zamiast przeprowadzania skomplikowanych i często dość inwazyjnych zabiegów operacyjnych. Pozwala także na stworzenie nowych materiałów, które będą nie tylko wytrzymałe, ale także będą miały inne, niespotykane właściwości. Oczywiście nie są to jedynie dziedziny, gdzie ta technologia może mieć zastosowanie, trwają bowiem prace nad znacznie szerszym jej wykorzystywaniem. Naukowcy potwierdzają, iż w zasadzie nie mają jeszcze pełnej wiedzy dotyczącej tego, gdzie i w jaki sposób może być ona wykorzystywana w pełni. Jednakże bardzo szybki rozwój wielu innych technologii powoduje, że także badania nad nanotechnologią są coraz szybsze i dają coraz więcej wyników, dostarczając ciekawych i potrzebnych informacji.