5 stycznia, 2024
HOT!
  • Home
  • Technologie
  • Obróbka plastyczna blach – najlepsze rozwiązania dla przemysłu
2 listopada, 2021

Obróbka plastyczna blach – najlepsze rozwiązania dla przemysłu

Autor 0 74 Views

Obróbka metali jest jednym z podstawowych procesów, które wykorzystywane są w przemyśle. Wymogi, jakie stawia przed producentami rynek sprawiają, że wybiera się przede wszystkim  rozwiązania zautomatyzowane, które pozwalają na wykonanie wielu, takich samych detali w krótkim czasie. Co warto wiedzieć o obróbce plastycznej blach i stosowanych w tym aspekcie technikach? Poniżej przedstawiamy wybrane rozwiązania.

Obróbka plastyczna blach – podstawowe informacje

Najważniejszym zadaniem jakie stoi przed producentem, jest wykonanie partii takich samych, pozbawionych wad detali i uzyskanie wysokiej powtarzalności całego procesu. W obróbce blach używa się kilku podstawowych rodzajów narzędzi, które pozwalają na osiągnięcie różnych efektów. Wśród najpopularniejszych procesów wymienia się cięcie w prostej linii, gięcie blach czy też nadawanie im cylindrycznego kształtu.

Cięcie blach

Cięcie blachy po linii prostej zazwyczaj przeprowadza się przy pomocy nożyc gilotynowych, co jest stosunkowo prostą, ale jednocześnie efektywną metodą obróbki. Maszyna pozwala na szybką pracę nawet przy dużych partiach materiału. Dostosowana jest zwłaszcza do wykonywania długich cięć.  Technologia cięcia gilotynowego umożliwia cięcie blach na wymiar oraz uzyskanie gładkiej krawędzi niewymagającej dalszej obróbki. Osiągnięcie wysoce precyzyjnej krawędzi zależy od jakości wykonania ostrzy gilotyny, a także od dodatkowych funkcjonalności – w poszczególnych modelach istnieje możliwość regulacji szczeliny między ostrzami czy kąta cięcia. Przy wyborze konkretnego modelu należy zwrócić uwagę również na obsługiwane przez niego wymiary i grubość blachy.

Precyzyjne gięcie blach prasą krawędziową

Prasa krawędziowa jest maszyną, której zadaniem jest precyzyjne gięcie blach – umożliwia uzyskanie końcowego produktu o pożądanym kształcie. Podstawowymi komponentami tego typu urządzeń są stemple i matryce, między którymi umieszczana jest blacha – sam proces gięcia polega na opuszczeniu stempla z odpowiednią siłą na arkusz blachy i wciśnięcia go w matrycę. W ten sposób blacha przybiera określony kształt – może być to karbowanie, zaginanie pod odpowiednim kątem czy zgniatanie. Wśród dostępnych rozwiązań znajdziemy zarówno prasy krawędziowe proste, pozwalające na obróbkę niewielkich elementów, jak i o wiele bardziej skomplikowane, dzięki którym giąć można nawet duże arkusze. Warto podkreślić, że prasy krawędziowe można łączyć w tandemy. Możliwe jest wówczas gięcie zdecydowanie większych arkuszy blachy.

Zwijanie blach

Zwijanie blach pozwala uzyskać kształty cylindryczne – łuki, elipsy, rury czy nawet stożki, dlatego zwijarki mają obecnie szerokie zastosowanie. Zwijarki do blach zbudowane są zazwyczaj z 3 lub 4 rolek, między którymi umieszczane są arkusze. Walce obracają się, działając siłą docisku i prędkością obrotową na materiał, co pozwala uzyskać dany kształt cylindryczny. W czasie obróbki poszczególne partie materiału muszą być gięte w odpowiednim tempie i kolejności, by uniknąć naprężeń i uzyskać właściwy kształt detalu. Wiele zależy też od materiału, z jakiego wykonana jest blacha.

Maszyny do plastycznej obróbki blach to podstawowe wyposażenie parku maszynowego wielu zakładów przemysłowych. Wybór konkretnych rozwiązań uwarunkowany jest skalą produkcji, a także rodzajem i grubością przetwarzanych materiałów. Istotną kwestią jest wybór rodzaju napędu – urządzenia mogą być napędzane mechanicznie lub hydraulicznie. Obecnie rynek coraz bardziej zdominowany jest przez sterowane komputerowo maszyny, które pozwalają na masową produkcję, z niezwykłą precyzją obrabiają arkusze i umożliwiają szybką pracę.