25 czerwca, 2024
HOT!
  • Home
  • Technologie
  • Obróbka plastyczna grubych arkuszy blachy – jak wybrać odpowiednie urządzenia?
23 grudnia, 2021

Obróbka plastyczna grubych arkuszy blachy – jak wybrać odpowiednie urządzenia?

Autor 0 70 Views

Grube arkusze blachy są wykorzystywane na szeroką skalę jako materiały konstrukcyjne w wymagających projektach, a także do zastosowań przemysłowych. Dla uzyskania pożądanego kształtu, konieczne jest poddanie arkuszy obróbce plastycznej. Obecnie dostępne są nowoczesne rozwiązania i technologie, które pozwalają uzyskać określone wymiary, a nawet skomplikowany kształt.

Na czym polega obróbka plastyczna grubych arkuszy blachy?

Obróbka grubych arkuszy blach to proces, który pozwala na dostosowanie materiału do konkretnych wymagań i uzyskanie pożądanych parametrów. Proces obróbki plastycznej najczęściej wykorzystuje dedykowane, przemysłowe urządzenie, które generuje dużą siłę nacisku. Uzyskanie odpowiedniej siły sprawia, że przekroczony zostaje granica plastyczności. Kształt i wymiary obrabianego elementu ulegają wtedy trwałej zmianie. Obróbka plastyczna pozwala również na modyfikację właściwości mechanicznych wyrobu.

Dostępne na rynku przemysłowe urządzenia do obróbki plastycznej grubych arkuszy blach pozwalają na pracę różnymi metodami. W przemyśle wykorzystuje się obróbkę na gorąco, półgorąco lub na zimno, uzyskując przy tym odmienne efekty. Dla osiągnięcia pożądanych parametrów niezbędna jest inwestycja w wysokiej jakości sprzęt. Jak wybrać odpowiednie urządzenia do obróbki plastycznej grubych arkuszy blachy?

Najlepsze urządzenia do obróbki plastycznej blachy

Przemysłowe maszyny do plastycznej obróbki blachy to cała gamą produktów. Wybór najodpowiedniejszego urządzenia w ogromnej mierze zależy od rzeczywistej grubości materiału poddawanego obróbce oraz oczekiwań co do ostatecznego wyrobu.

Przykłady urządzeń do obróbki to np.:

Hydrauliczne walcarki do blachy

W przeciwieństwie do urządzeń elektromechanicznych, walcarki do blachy AKYAPAK wyposażone w osprzęt hydrauliczny, mają dużą wytrzymałość na obciążenia. W związku z tym można wykorzystywać je w przemyśle do walcowania grubych arkuszy blachy. Ta metoda obróbki pozwala uzyskać detale takie jak rury, elipsy, stożki lub elementy zaokrąglone.

Polecane urządzenia do zastosowań przemysłowych to walcarki hydrauliczne:

  • Akyapak seria AHS. To 4-rolkowe urządzenia, dysponujące maksymalnym zakresem grubości walcowanej blachy 4-165 mm.
  • Akyapak seria AHV – hydrauliczna walcarka 3-rolkowa, która umożliwia asymetryczne rozstawienie rolek. Nadaje się do obróbki plastycznej blach w zakresie grubości 30-260 mm.

Wyoblarki i prasy formujące

Wyoblarki i prasy formujące to przemysłowe maszyny do plastycznej obróbki blachy. Bez problemu radzą sobie nawet z grubymi arkuszami, ponieważ dysponują ogromną siłą nacisku. Wykorzystuje się je w produkcji silosów i zbiorników ciśnieniowych, a także w przemyśle petrochemicznym, okrętowym i lotniczym.

W ofercie renomowanego producenta Akyapak znalazło się wiele efektywnych urządzeń do obróbki plastycznej arkuszy blach. Do najczęściej wybieranych należą:

  • Prasa do formowania dennic – Akyapak typu BMB-P. To solidne urządzenie dysponuje zakresem mocy 150-1600 ton, a obróbce plastycznej mogą być poddawane dennice o średnicy do 10.000 mm.
  • Wyoblarka do kołnierzy – Akyapak typu BMB. Maszyna posiadająca w pełni hydrauliczne sterowanie może pracować w zakresie średnic wyoblanych wyrobów 500-10.000 mm, przy zakresie grubości 2-50 mm na zimno oraz do 100 mm na gorąco.

Wybierz solidne urządzenia do obróbki plastycznej

Chociaż na rynku istnieje wiele rozwiązań, dedykowanych obróbce plastycznej grubszych elementów z blachy, urządzenia Akyapak są nie tylko solidne, ale również wyposażone w osprzęt hydrauliczny najwyższej jakości. Gwarantują dużą moc nacisku i mogą z powodzeniem służyć do obróbki grubych arkuszy blachy.