31 maja, 2024
HOT!
  • Home
  • Technologie
  • Ogrzewanie domu propanem – bądź zawsze na finansowym plusie!
31 lipca, 2018

Ogrzewanie domu propanem – bądź zawsze na finansowym plusie!

Autor 0 532 Views

Oszczędności każdemu sprawiają przyjemność. Dlatego szukając jeszcze większych możliwości na zaoszczędzenie środków, niejednokrotnie szukamy ich również w sposobie ogrzewania domu. Jest to bardzo dobra droga, gdyż dzięki wyborowi odpowiedniego paliwa opałowego oszczędności mogą być znaczne. Na co więc się zdecydować, by wyjść „na plus”?

Wykorzystanie gazu propan do ogrzewania domu

Gaz propan doskonale spisuje się jako paliwo opałowe zarówno do podgrzewania wody użytkowej, gotowania, jak i do ogrzewania domu. Gaz składowany jest w dużym zbiorniku poza budynkiem na terenie posesji. Inwestycja w ogrzewanie domu gazem ma wiele pozytywów. Jest ono stosunkowo łatwe do wprowadzenia. Najczęściej decydując się na konkretne rozwiązania podczas budowy domu ich wdrożenie jest dużo łatwiejsze. Jednak w przypadku ogrzewania domu gazem propan nie ma znaczenia czy wdrażamy go w dopiero budowanej nieruchomości, czy też przechodzimy na tę formę ogrzewania ze stosowanego wcześniej innego opału w starszym domu. W obu przypadkach koszty są identyczne a przeprowadzane prace nie są kosztowne.

W momencie gdy zmieniamy rodzaj opału z węgla kamiennego czy ekogroszku na gaz propan, jedyne wymagane prace do przeprowadzenia, to potrzeba zamontowania zbiornika na gaz i zmiany kotła. Nie ma jednak potrzeby wymiany rurek ogrzewania czy też kaloryferów. Ogrzewanie na gaz propan spisuje się równie dobrze przy tradycyjnych kaloryferach naściennych, jak i we współpracy z ogrzewaniem podłogowym. Kupując kocioł na gaz warto zwrócić uwagę przede wszystkim na fakt, czy jest to kocioł kondensacyjny czy też kocioł niekondensacyjny. Zakup i montaż kotła kondensacyjnego gwarantuje znacznie mniejsze straty ciepła a tym samym niższe zużycie paliwa, bez obniżania temperatur w domu. Takie połączenie generuje natomiast kolejne oszczędności.

Koszty ogrzewania domu gazem propan

Decydując się na wprowadzenie ogrzewania domu gazem propan musimy wziąć pod uwagę koszty przeprowadzenia inwestycji a w tym również zakup zbiornika i kotła na gaz. Jeśli zdecydujemy się na zakup własnego zbiornika na gaz (zamiast na jego dzierżawę), nie jesteśmy uzależnieni od konkretnego dostawcy gazu i możemy wybrać tego, który zaoferuje lepszą cenę. To kolejny krok ku większym oszczędnościom. Najlepiej jest zdać się na ofertę profesjonalnej firmy, która oferuje kompleksową obsługę inwestycji związanej z podłączeniem gazu propan. Gwarantuje to pewność dopełnienia wszystkich formalności i rzetelne wykonanie prac.

Dostawy gazu propan

Dostawami gazu zajmują się liczne firmy na terenie całego kraju. Najczęściej przedsiębiorstwa będące dystrybutorami gazu obsługują również całość inwestycji związanej z podłączeniem gazu do domu. Ceny gazu wahają się w zależności od rejonu kraju. Jednak niezależnie od lokalizacji, ogrzewanie domu gazem propan jest znacznie bardziej ekonomiczne niż inne formy ogrzewania. Taniej i bardziej ekologicznie prezentuje się jedynie wykorzystanie baterii słonecznych. Jednak zimą ilość słońca nie wystarcza do zaspokojenia potrzeb gospodarstwa domowego a i początkowy koszt inwestycji związany z zakupem oraz  montażem baterii słonecznych jest dużo wyższy, niż koszt początkowej inwestycji w ogrzewanie gazem propan.

Kontrole i konserwacja

Okresowe kontrole zbiorników na gaz, kotłów gazowych i całości instalacji są obowiązkowe a ich częstotliwość określona odpowiednimi przepisami. Jeśli chodzi o kocioł, to jego konserwacja powinna odbywać się co najmniej raz do roku. Kontrola zewnętrzna zbiornika naziemnego powinna odbywać się raz na dwa lata. Kontrola wewnętrzna odbywa się znacznie częściej i tak w przypadku zbiornika naziemnego jest to 10 lat a w przypadku zbiornika podziemnego- 5 lat.

Zbiornik podziemny powinien być częściej sprawdzany, ponieważ naturalne nieszczelności są ciężkie do wychwycenia i wyłapania a ponadto siły działające na niego z różnych stron również nie są jasne. Okresowe przeglądy zbiorników na gaz przeprowadzane są przez Urząd Dozoru Technicznego. Warto wiedzieć, że również przewody wentylacyjne i spalinowe powinny być dobrze i regularnie sprawdzane.

Źródło: Lpgdirect.pl

Następny

Do czego służą mierniki pH

24 września, 2018 0