3 grudnia, 2024
HOT!
  • Home
  • Technologie
  • Zbiorniki ciśnieniowe do sprężarek – co musisz o nich wiedzieć
17 czerwca, 2021

Zbiorniki ciśnieniowe do sprężarek – co musisz o nich wiedzieć

Autor 0 168 Views

Zbiorniki ciśnieniowe są jednym z podstawowych elementów układów sprężonego powietrza. Co musisz o nich wiedzieć planując wykorzystanie skompresowanego gazu w swojej firmie lub przedsiębiorstwie?

Zbiorniki ciśnieniowe do sprężarek – zastosowanie

Zbiorniki zazwyczaj kojarzone są z funkcją magazynowania sprężonego powietrza jednakże ich rola nie sprowadza się wyłącznie do roli zasobników. Przeznaczone są do stabilizowania ciśnienia w instalacji poprzez bieżące uzupełnianie braków ciśnienia wynikającego z pracy podłączonych do systemu narzędzi pneumatycznych. Co ważne, redukują one problem pulsacji ciśnienia i jednocześnie ograniczają zużycie sprężarek, wydłużając tym samym ich żywotność. Jednocześnie, dzięki temu że uzupełniają braki ciśnienia sprężonego powietrza w układzie, redukują konieczność pracy ciągłej kompresorów, przyczyniając się tym samym do oszczędności w zużyciu energii, co prowadzi do obniżenia kosztów eksploatacyjnych związanych z działaniem urządzeń.

Zastosowanie zbiorników ciśnieniowych sprzyja również poprawie czystości sprężonego powietrza, ponieważ wilgoć i zanieczyszczenia w trakcie magazynowania medium gromadzą się na dole zbiornika. Ponadto, w zasobnikach dochodzi do schładzania skompresowanego gazu. Zbiorniki pełnią jednocześnie funkcję magazynowania energii.

Dla utrzymania prawidłowej pracy zbiorników sprężonego powietrza konieczna jest okresowa kontrola stanu ich wnętrza oraz zastosowanie spustów – drenów, które pozwolą odprowadzić zanieczyszczenia na zewnątrz zasobnika. W ofercie rynkowej dostępne są zbiorniki ciśnieniowe na sprężone powietrze w wersji pionowej i poziomej.

W celu bezpiecznego użytkowania każdy zbiornik ciśnieniowy musi spełniać wymagania określone w Dyrektywie 2009/105/EC lub 2014/68/UE (PD) oraz musi posiadać zawór bezpieczeństwa. Jednocześnie przed oddaniem do użytku podlega odbiorowi UDT.

Budowa zbiornika ciśnieniowego

Zbiorniki ciśnieniowe zbudowane są z materiałów o podwyższonych parametrach wytrzymałościowych, które gwarantują ich szczelność i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Stalowa, wykonana najlepiej ze stali węglowej, spawana konstrukcja dostępna jest także w wersji ocynkowanej i malowanej – w przypadku zbiorników na sprężone powietrze zazwyczaj na niebiesko (RAL 5015), co ułatwia szybką identyfikację przechowywanego medium. Zbiorniki muszą być wyposażone w zawór bezpieczeństwa, który chroni przed nadmiernym wzrostem ciśnienia wewnątrz zbiornika. W ofercie rynkowej znajdują się zarówno zbiorniki pionowe i poziome wolnostojące, jak i zasobniki przeznaczone do montażu na sprężarkach.

Zasobniki na sprężone powietrze zbudowane są z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne, dlatego urządzenia mogą być montowane zarówno wewnątrz budynków – np. w sprężarkowni, jak na dworze.

Zbiorniki ciśnieniowe na sprężone powietrze – cechy

Zbiorniki ciśnieniowe dedykowane do kompresorów przemysłowych w wersji pionowej mogą mieć pojemność od 100 do nawet 30 tys. litrów i przechowywać gaz o maksymalnym ciśnieniu roboczym wynoszącym od 8 do 50 bar.  Zbiorniki w wersji poziomej, dostępne u sprawdzonych dostawców mają pojemność od 700 do 30 tys. litrów i mogą magazynować skompresowany gaz o maksymalnym ciśnieniu roboczym od 10 do 31bar. Obie wersje mogą być przeznaczone do montażu na zewnątrz budynków.

Zbiorniki poziome do kompresorów przemysłowych mogą być wykorzystywane także do nadbudowy agregatów sprężarkowych. W ramach tego rodzaju znajdują się zbiorniki posiadające pojemność od 20 do 1500 litrów i utrzymujące maksymalne ciśnienie robocze od 10 do 40 bar. Temperatura ich pracy wynosi od – 20 do nawet +100 stopni Celsjusza.

Bez względu na rodzaj zbiornika ciśnieniowego, można także dobrać do niego odpowiedni osprzęt, obejmujący takie elementy jak:

  •         nanometry,
  •         zawory bezpieczeństwa,
  •         kulki nanometryczne,
  •         automatyczne dreny kondensatu,
  •         zawory kulowe.

Zbiorniki ciśnieniowe sprężonego powietrza z dodatkowymi elementami wyposażenia

Zbiorniki ciśnieniowe sprężonego powietrza można dostosować do indywidualnych potrzeb klientów. Wśród możliwych wariantów wykonania dostępne są zbiorniki malowane zgodnie z paletą RAL w kolorach standardowych, jak również pokrywane farbą w sposób natryskowy czy malowane proszkowo na zewnątrz. Ta ostatnia opcja dotyczy zbiorników do 10 000 litrów. Oprócz tego zbiorniki ciśnieniowe sprężonego powietrza mogą być także malowane wewnątrz, cynkowane ogniowo, wykonane ze stali nierdzewnej lub też być przystosowane do ekstremalnie niskiej temperatury pracy, która wynosi – 40 st. Celsjusza. Dodatkowymi elementami wyposażenia zbiorników ciśnieniowych sprężonego powietrza mogą być takie elementy, jak automatyczne dreny kondensatu sterowane czasowo, automatyczne dreny kondensatu sterowane pojemnościowo i automatyczne dreny kondensatu z ogrzewaniem.

źródło: almig.pl – kompresory i sprężarki powietrza