5 stycznia, 2024
HOT!
13 maja, 2020

Dlaczego warto wzbogacać podłoże substratem kokosowym?

Autor 0 122 Views

Do uprawy roślin coraz częściej stosuje się podłoża bezglebowe. Dają większe możliwości kontrolowania produkcji i umożliwiają stworzenie dla roślin optymalnych warunków rozwoju. Mogą być one inertne, czyli obojętne chemicznie i biologicznie, oraz naturalne jak torf i węgiel drzewny. Coraz większą rolę w produkcji ma włókno kokosowe stanowiące bezglebowe podłoże wielorazowego użytku. Włókno kokosowe to jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań wśród podłoży bezglebowych. Jakie są jego główne zalety?

Naturalna trwałość włókna kokosowego i jego biodegradowalność

Podłoże warto wzbogacić substratem kokosowym lub w całości zastosować je do wysiewania roślin, gdyż z powodzeniem przetrwa kolejne 2-3 sezony. Włókno kokosowe charakteryzuje się wysoką zawartością lignin, które wpływają na jego trwałość i szybkość rozkładu. Czas użyteczności podłoża wzbogaconego substratem kokosowym uzależniony jest to od rodzaju hodowanych roślin. Wysiewane gatunki jednoroczne mniej eksploatują podłoże, tym samym powodując, że może być ono wykorzystywane przez dłuższy czas. Co więcej, system korzeniowy takich roślin nie jest aż tak rozwinięty, jak w przypadku kwiatów wieloletnich. Po zakończeniu użytkowania podłoże z włóknem kokosowym można wykorzystać jako nawóz lub odsprzedać. W pełni rozkłada się w środowisku naturalnym, więc nie trzeba się martwić jego utylizacją. 

Wysoka chłonność podłoża

Substrat kokosowy charakteryzuje się niemal idealnymi warunkami wodno-powietrznymi. Sprzedawany jest w postaci brykietu, a po zalaniu go wodą zwiększa swoją objętość 5-krotnie. Pokazuje to, jak doskonale chłonie i utrzymuje wodę, nie ulegając zbryleniu, a tym samym przepuszczając powietrze. W ten sposób zapewnia roślinom optymalne warunki do rozwoju, dostarczając tlen do korzeni – dzięki temu ich bryła korzeniowa rozrasta się w szybkim tempie. Co więcej, przesadzanie roślin z podłoża kokosowego jest niezwykle łatwe, ponieważ ma ono luźną strukturę, więc uszkodzenie korzeni przy tej czynności, zdarza się niezwykle rzadko.

Jałowość podłoża

To niewątpliwie kolejna zaleta stosowania substratu koksowego. Jest ono w pełni jałowe i wolne od patogenów, więc nie ma potrzeby jego wcześniejszej sterylizacji. Nie należy przejmować się patogenami, które mógłby źle wpłynąć na rozwój roślin. Takie mikroorganizmy wymagają dużo bardziej zróżnicowanego środowiska, którego włókno kokosowe nie zapewnia. Korzystając z substratu kokosowego można mieć pewność, że roślinom nie grożą choroby, a środowisko, w którym rosną, jest samodzielnie kontrolowane. Jedynymi organizmami żywymi, jakie występują w włóknie kokosowym, są odżywiające się substancjami produkowanymi przez korzenie grzyby Trichoderma. Mają pozytywny wpływ na rośliny, chronią je przed innymi grzybami i organizmami chorobotwórczymi. 

Obojętne pH

Wartość pH włókna kokosowego waha się pomiędzy 6, a 7, co oznacza, że jest ono naturalne. Dzięki temu można nim bardzo łatwo manipulować za pomocą pożywki i dostosowywać pod potrzeby uprawianych roślin.

Podsumowując, podłoże z substratem kokosowym szeroko polecane jest przez wielu specjalistów. Ma ono wiele zalet, wpływa pozytywnie na wzrost roślin, jest ekologiczne i biodegradowalne.

źródło: growtent.pl – apollo 8 led