31 maja, 2024
HOT!
25 października, 2022

Rozpieracz kolumnowy – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Autor 0 97 Views

Na wyposażeniu pojazdów ratownictwa drogowego i straży pożarnej znajduje się specjalistyczny sprzęt i narzędzia niezbędne do uwalniania ludzi po wypadkach i katastrofach komunikacyjnych. Sprzęt ratowniczy, którego najczęściej używa się do cięcia i usuwania pogiętych blach i ram samochodowych, zwiększa kilkukrotnie szanse przeżycia osób, które uczestniczyły w zdarzeniu. Jednym z podstawowych i najczęściej używanych narzędzi jest rozpieracz kolumnowy. Sprawdź, jaki rozpieracz kolumnowy sprawdzi się najlepiej i dowiedz się, jak wybrać ten najbardziej skuteczny i niezawodny.

Rozpieracz kolumnowy – istotne parametry

Wbrew pozorom rozpieracz kolumnowy nie jest urządzeniem skomplikowanym. Służy do podnoszenia, rozpierania, ściągania oraz odciągania elementów i części konstrukcji pojazdu. Rozpieracz kolumnowy używany jest w nie tylko w czasie wypadków drogowych, ale także w katastrofach morskich i kolejowych oraz po zawaleniu się budynków. Producentem profesjonalnych rozpieraczy kolumnowych jest znana na świecie holenderska firma Holmatro. Wyznacza standardy bezpieczeństwa, jakości oraz skuteczności wśród innych producentów.

Rozpieracz kolumnowy wykorzystywany w trakcie akcji ratunkowych przy wypadkach, powinny charakteryzować się niezawodnością i najwyższą jakością wykonania. Zaawansowany technicznie rozpieracz Holmatro, wyróżnia się niewielką wagą i znakomitą ergonomią, Dzięki temu jest niezwykle łatwy do obsługi i przenoszenia. Zapewnia także maksymalną wydajność przy minimalnej wadze, co zapewnia znaczne zmniejszenie obciążenia fizycznego operatora.

Najważniejsze właściwości wysokiej jakości rozpieracza

Rozpieracz, który zapewni skuteczną pracę w każdych warunkach, powinien charakteryzować się najlepszym współczynnikiem parametrów pracy do wagi. Jego końcówki rozpierające zapewnią doskonałą przyczepność w każdych warunkach pracy. Bardzo ważne jest jego oświetlenie zintegrowane z uchwytem. Stanowi je sześć bardzo jasnych diod LED o dużej mocy świetlnej. Dzięki temu ratownicy i operatorzy mogą natychmiast zacząć pracę, niezależnie od pory dnia.

Eliminuje się także pracę operatora rozpieracza we własnym cieniu. Konstrukcja rozpieracza Holmatro zapewnia także bardzo szybki ruch ramion w czasie pracy bez obciążenia. Można dzięki temu bardzo szybko dopasować narzędzie do warunków na miejscu wypadku. Konstrukcja i ulepszona ergonomia uchwytu zapewnia jeszcze lepszą kontrolę narzędzia.

Podsumowania

Rozpieracze kolumnowe stanowią jedno z najważniejszych narzędzi ratowniczych wykorzystywanych na miejscu katastrof komunikacyjnych i wypadków. Umożliwiają rozpieranie blach, elementów betonowych oraz drzew. Rozpieracze kolumnowe dzielą się na teleskopowe oraz jednostronnego lub dwustronnego wysuwu. Ich zakres rozwarcia, ponad 1,5 metra, jest większy niż w przypadku rozpieraczy ramieniowych.