Gaz płynny dostarczany w butlach bądź zbiornikach stanowi korzystną alternatywę dla gazu ziemnego, a także dla wielu innych paliw. Mowa tu nie tylko o gospodarstwach domowych, ale również o firmach i lokalach gastronomicznych. Restauracje, bary, czy stołówki mogą wykorzystać go zarówno do ogrzewania, jak i zasilania rozmaitych urządzeń, które pozwalają przygotowywać posiłki.
Gaz płynny dla gastronomii – dostępne rozwiązania
W zależności od potrzeb i specyfiki prowadzonego przez Ciebie lokalu, możesz postawić na różne konstrukcje dostarczające paliwo. Co ważne, nie wymagają one podłączenia do miejskiej sieci gazowej, dlatego jest to idealna opcja w przypadku budynków, które z jakichś powodów nie mogą być zasilane standardowym gazem ziemnym. Wśród omawianych rozwiązań, dwa wydają się najkorzystniejsze. Prezentujemy je poniżej.
- Do ogrzewania restauracji, pubu bądź baru świetnie nadają się zbiorniki na gaz, które można postawić przed budynkiem. Występują one w dwóch wersjach – podziemnej i naziemnej. Wybór zależny będzie tu od ilości wolnego miejsca, specyfiki terenu, jak również możliwości realizacji prac ziemnych (zbiorniki podziemne). Wypełnione są one gazem LPG, który może posłużyć do ogrzewania, a także zasilania urządzeń, takich jak chociażby kuchenki.
- Jeśli jednak postawienie dużych zbiorników jest w Twoim przypadku niemożliwe lub wydaje Ci się zbyt kłopotliwe, zwróć uwagę na tak zwane kompaktowe przyłącza gazowe. To znacznie mniejsze instalacje składające się z dwóch lub czterech butli o pojemności przeważnie 30, 33 bądź 45 kg. Co istotne, zawierają one automatyczny reduktor, który przełącza się między pustymi a pełnymi butlami. Dzięki temu system jest bezobsługowy, wymiana butli odbywa się natomiast bez przerywania pracy instalacji. Ważne jest też to, że całość zajmuje mniej miejsca niż zbiorniki. Przyłącza kompaktowe świetnie sprawdzają się do zasilania sprzętów gastronomicznych wymagających dużego i szybkiego poboru gazu. Mowa tu chociażby o piekarnikach, czy piecach do kebabów. Obsługiwane są ponadto w celu ogrzania budynków.
Dlaczego gaz płynny w gastronomii to dobry wybór?
Oba przedstawione rozwiązania mają sporo zalet, o których warto wspomnieć. Pozwoli Ci to bowiem podjąć ostateczną decyzję, jak również porównać sposób użyć gazu LPG ze specyfiką gazu ziemnego oraz paliw stałych.
Co najważniejsze, w instalacjach składających się ze zbiorników lub butli stosowany jest czysty propan lub propan-butan. Obie mieszanki nie generują szkodliwych substancji i nie zatruwają powietrza. Wyróżniają się ponadto wysoką sprawnością grzewczą oraz pełną stabilnością podczas zasilania urządzeń, także tych dużych.
Gaz płynny jest więc paliwem ekologicznym, bezpiecznym i wydajnym. Wszystko to pozytywnie wpływa na funkcjonowanie lokalu gastronomicznego. Mowa tu również o finansach, ponieważ dzięki nowoczesnym instalacjom rachunki za ogrzewanie nie są wysokie.
Sam montaż omawianych konstrukcji – zarówno zbiorników na gaz, jak i kompaktowych przyłączy gazowych – nie stwarza poważniejszych problemów. Często stanowi wręcz jedyne rozwiązanie, gdy podłączenie budynku do sieci gazowej jest utrudnione lub niemożliwe. Jeżeli postawisz na sprawdzonych, cenionych specjalistów, możesz liczyć na sprawną realizację oraz regularną dostawę gazu, niezależnie od tego, czy chodzić będzie o uzupełnianie zbiorników, czy wymianę pustych butli.
Jakie lokale gastronomiczne mogą skorzystać z gazu płynnego?
Gaz LPG jest paliwem uniwersalnym, dlatego stosuje się go w wielu miejscach. Dotyczy to też gastronomii. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby na zbiorniki lub kompaktowe przyłącza gazowe zdecydowały się restauracje, bary, puby, stołówki, a nawet food trucki.
Za każdym razem istotne znaczenie ma dobór optymalnych rozwiązań i sprawna realizacja, uwzględniająca specyfikę budynków oraz zasilanych urządzeń. Z tego właśnie powodu warto zainteresować się współpracą z cenionymi dostawcami gazu, którzy mają w swojej ofercie usługi sprzedaży lub wynajmu butli, montażu zbiorników, przygotowywania instalacji gazowych, jak również dostarczania paliwa.