27 marca, 2024
HOT!
  • Home
  • Medycyna
  • Jakie są najważniejsze zalety koron zębowych?
21 maja, 2020

Jakie są najważniejsze zalety koron zębowych?

Autor 0 147 Views

Korony zębowe to inaczej stałe uzupełnienia protetyczne. Można je zastosować, gdy stan uzębienia nie pozwala na zastosowanie innego rodzaju wypełnienie. Protetyka stomatologiczna to dział stomatologii, który ma na celu przywrócenie odpowiedniego stanu uzębienia, a także poprawę wyglądu jamy ustnej.

Korona protetyczna – wskazania

Główną przyczyną wywołującą potrzebę założenia koronki jest uszkodzenie zęba. Mowa tu o urazie mechanicznym lub osłabieniu naturalnej korony zębowej. Dzieje się tak wówczas, gdy dojdzie do złamania zęba lub jego osłabienia spowodowanego chorobą, najczęściej próchnicą. Korona protetyczna stosowana jest także w efekcie przeprowadzenia leczenia kanałowego.

Innym wskazaniem do założenia korony jest konieczność zastosowania jej jako swoistej podstawy dla tzw. mostu protetycznego. W takiej sytuacji jest ona montowana na zdrowy i nieuszkodzony ząb. Korona protetyczna może być wykonana także na specjalne życzenie pacjenta i nie jest tu konieczne wystąpienie żadnych braków w uzębieniu. Wtedy zakłada się ją wyłącznie ze względów estetycznych. W takim przypadku korona protetyczna maskuje kształt oraz kolor naturalnego uzębienia.

Rodzaje koron zębowych i ich zalety

  • Korony cyrkonowe – wykonane z tlenku cyrkonu, dzięki czemu łączą w sobie trwałość i właściwości charakterystyczne dla porcelany i metalu. Są bardzo trwałe. Korony cyrkonowe mają biały, estetyczny kolor, który dopasowuje się do naturalnego uzębienia pacjenta. Tlenek cyrkonu jest bardzo dobrze przyjmowany przez organizm ludzki, dlatego nie ma możliwości wystąpienia uczuleń i odrzucenia korony wykonanej z tego materiału. Korony cyrkonowe tworzy się poprzez zastosowanie komputerowego wycinania, co zapewnia dużą dokładność produkcji i w efekcie – doskonałe dopasowanie.
  • Korony pełnoceramiczne – wykonuje się je z tlenku cyrkonu. Materiał ten powoduje znacznie mniejsze nagromadzenie bakterii na płytce, niż w przypadku innych typów koronek. Jako cechę charakterystyczną wymienia się tu bardzo wysoki poziom wykonania pod względem estetyki. Korony tego typu są bowiem tworzone z niezwykłą precyzją i doskonale dopasowują się kształtem i barwą do naturalnych zębów pacjenta, dzięki czemu są prawie nie do odróżnienia w zestawieniu z pozostałymi zębami pacjenta.
  • Korony porcelanowe – ich niepodważalną zaletą jest prezentowany przez nie wysoki poziom estetyki. Dopasowują się one do koloru naturalnego uzębienia pacjenta, a także są bardziej trwałe niż korony pełnoceramiczne. Do utrzymania ich w dobrym stanie wystarcza zachowanie higieny jamy ustnej w podstawowym zakresie.
  • Korony akrylowe – zazwyczaj są one stosowane tymczasowo. Ich zaletą jest fakt, iż mogą być zakładane na stałe w szczególnych okolicznościach, czyli na przykład wtedy, gdy nie jest możliwe użycie koron porcelanowych. Dzieje się tak w momencie, gdy materiał typowych koron trwałych jest za twardy.
  • Korony kompozytowe – w odróżnieniu od uzupełnień ceramicznych koszty ich założenia są dosyć niskie i jest to ich główna zaleta. Są one często zakładane jako wypełnienie tymczasowe.

Jak można wywnioskować, protetyka stomatologiczna znajduje swoje zastosowanie nie tylko w przypadku konieczności odbudowy uszkodzonego uzębienia. Korony zębowe wykorzystywane są także wtedy, gdy pacjent wyrazi chęć poprawy wyglądu swojej jamy ustnej. Umożliwiają mu to koronki z estetycznych i trwałych materiałów.

Następny

Torebka stawowa – charakterystyka

19 listopada, 2020 0