25 czerwca, 2024
HOT!
26 sierpnia, 2018

Szklane schody – najczęściej zadawane pytania

Autor 0 887 Views

Szkło ma w sobie niezwykły urok i zachwyca swoją prostotą. Niektórym kojarzy się z elegancją i dobrym smakiem, innym – z kruchością i delikatnością. Nie dziwi zatem, że coraz częściej jest ono wykorzystywane do produkcji już nie tylko elementów ozdobnych, ale i poważnych konstrukcji odpowiadających za nasze bezpieczeństwo oraz wygodę. Co zatem ze schodami wykonanymi ze szkła? Czy są bezpieczne i wytrzymałe? Czy pasują do każdego wnętrza? Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące szklanych schodów.

Czy szklane schody są wytrzymałe i bezpieczne?

Tak. Wbrew pozorom szkło wykorzystywane do konstrukcji schodów jest nie tylko bardzo funkcjonalne, ale przede wszystkim bezpieczne i odporne na uszkodzenia. Stopnie szklanych schodów są wykonywane z niezwykle wytrzymałego hartowanego szkła, które jest klejone warstwami, co czyni z niego bardzo wytrzymały i wyjątkowo bezpieczny w użytkowaniu materiał. Tak przygotowane szkło jest odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne i nawet jeżeli dojdzie do jego stłuczenia, rozpada się ono na małe nieostre kawałeczki, które dzięki folii umieszczonej pomiędzy poszczególnymi warstwami pozostają na swoim miejscu i nie stwarzają zagrożenia dla użytkowników schodów.

Na czym montowane są szklane schody?

Szklane schody umieszczane są na metalowej konstrukcji, która podtrzymuje całość i wzmacnia ją. Metalowa rama schodów wewnętrznych wykonywana jest zazwyczaj ze stali nierdzewnej o matowym lub błyszczącym wykończeniu. W pierwszym przypadku stal poddawana jest szczotkowaniu, w drugim – polerowaniu. Jeżeli konstrukcja schodów powstaje ze stali szlachetnej, musimy ją pomalować proszkowo. Kolor lakieru zależny jest od upodobań inwestora.

W jakich pomieszczeniach można montować szklane schody?

Ze względu na swoją funkcjonalność oraz wytrzymałość, a przy tym niespotykany design i nietuzinkowy wygląd, szklane schody wewnętrzne coraz częściej wkraczają do pomieszczeń mieszkalnych, budując tym samym niezwykle funkcjonalną, ale i estetyczną przestrzeń. Doskonale sprawdzają się także w biurach, hotelach, centrach handlowych i miejscach użyteczności publicznej, a więc wszędzie tam, gdzie jakość wykonania oraz bezpieczeństwo idą w parze z wrażeniem estetycznym ich użytkowników. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na tego typu kompozycje architekci stwarzają nowe pomysły oraz aranżacje, dzięki czemu szklane konstrukcje schodów mogą przybierać różne formy i stanowić niecodzienną dekorację naszego pomieszczenia.

Czy szkło wykorzystywane do produkcji schodów można zdobić?

Oczywiście. Szkło jako tworzywo nie tylko wykorzystuje możliwości naturalnego światła, przez co jest – w zależności od pory dnia – odpowiednio doświetlane lub przyciemniane, ale może też być sztucznie podświetlane dzięki instalowanym w taflach diodom LED. Wpływa to nie tylko na estetykę schodów, ale i na jakość ich użytkowania. Szkło wykorzystywane do produkcji schodów wewnętrznych może być także barwione – wtedy pomiędzy poszczególnymi warstwami szkła umieszcza się, zamiast tych bezbarwnych, kolorowe folie, jak również zdobione drobnymi detalami, np. materiałami czy elementami roślinnymi.

Jak dbać o szklaną powierzchnię schodów?

Nowoczesne schody wykonane ze szkła, ze względu na jakość wykonania oraz specyficzną formę, bardzo łatwo dopasowują się do wnętrza, w którym się znajdują, i są chętnie widziane nie tylko w prostych i nowoczesnych przestrzeniach mieszkalnych, ale także we wnętrzach użyteczności publicznej. Bardzo są one wykorzystywane we wnętrzach firm czy reprezentacyjnych lobby, a więc tam, gdzie są one mocno eksploatowane. Nie oznacza to jednak, że będziemy mieli trudności z utrzymaniem ich w dobrym stanie. Owszem, szklane schody mogą się z pozoru wydawać trudne do utrzymania w czystości, ale ich codzienne użytkowanie nie wpływa w sposób znaczący na normalny rytm sprzątania i nie różni się niczym szczególnym od zabiegów wykonywanych przy konserwacji innych powierzchni. Dodatkowo wszelkie zanieczyszczenia, kurz, brud czy smugi nie są aż tak bardzo widoczne jak chociażby na ciemnych, drewnianych powierzchniach.

Jaki jest koszt szklanych schodów?

Cena szklanych schodów uzależniona jest od ich wielkości oraz rodzaju montażu, który wybierzemy. Dlatego choć może nam się wydawać, ze jest to dość kosztowna inwestycja, to wszystko tak naprawdę zależy od naszych upodobań. Musimy jednak pamiętać, że koszt najprostszych schodów szklanych bez dodatkowych zdobień może oscylować w granicach kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Źródło: Kobamet.pl – Balustrady nierdzewne