Zauważyłeś, że ostatnio Twój telefon się przegrzewa? Jest to dość powszechny problem. Co może być jego przyczyną i gdzie zgłosić się po pomoc?
Co robić w przypadku przegrzania się telefonu?
Po pierwsze trzeba zadać sobie pytanie, czy na pewno masz do czynienia z przegrzewaniem się telefonu. Jeśli korzystasz z niego intensywnie, szybkie nagrzewanie się (do temperatury wynoszącej maksymalnie 45℃) nie jest powodem do niepokoju. Problem pojawia się, gdy telefon jest na tyle gorący, że z trudnością trzymasz go w dłoni.
Jeśli zaobserwujesz coś takiego, warto jak najszybciej zgłosić się do osoby profesjonalnie zajmującej się naprawą telefonów. Jeśli mieszkasz w stolicy, może być to np. serwis telefonów Praga Północ w Warszawie (choć bez problemu znajdziesz tego typu miejsca również w innych miastach). Zanim do niego trafisz, warto wykonać jeszcze kilka czynności, które mogą uratować telefon:
- odłącz go od ładowarki,
- wyłącz wszystkie zbędne aplikacje,
- wyjmij telefon z etui.
Część osób w pierwszej chwili chce odruchowo umieścić sprzęt w chłodnym miejscu (np. lodówce). Jest to kiepski pomysł, ponieważ nagła zmiana temperatury może uszkodzić sprzęt.
Najczęstsze przyczyny przegrzania się telefonu
Zastanawiasz się, co może być przyczyną przegrzania się telefonu? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ jest wiele czynników, które mogą do tego doprowadzić. Wśród najczęstszych przyczyn można wymienić:
- niewłaściwy sposób ładowania – źle dobrana ładowarka (np. taka z trybem szybkiego ładowania podłączona do telefonu, który nie jest przystosowany do takiej technologii) dostarcza zbyt wysokiego napięcia. Skutkiem tego jest przegrzewanie się ogniw oraz zmniejszenie ich wydajności.
- Narażenie na działanie wysokiej temperatury – przegrzanie telefonu może wynikać nie tylko z używania złej ładowarki, czy błędów oprogramowania. Jedną z przyczyn, która może wydawać się banalna, jest umieszczenie go w pobliżu grzejnika, czy długotrwałe narażenie na działanie promieni słonecznych.
- Źle dobrane etui zakłócające odprowadzanie zbędnego ciepła.
- Streamowanie video, oglądanie filmów w wysokiej rozdzielczości itp. – takie intensywne użytkowanie telefonu, skutkuje dużą utratą energii, przez co dochodzi do nagrzewania się sprzętu.
- Błędy aplikacji lub oprogramowania, które sprawiają, że procesor musi pracować intensywniej.
Jeśli nie możesz znaleźć i wyeliminować przyczyny przegrzewania się telefonu, jak najszybciej zgłoś się do serwisu GSM w Warszawie lub innym mieście. Dzięki temu istnieje większa szansa na to, że zapobiegniesz poważnej awarii lub trwałemu uszkodzeniu telefonu.
Warto również pamiętać o kilku rzeczach, które pozwolą zminimalizować ryzyko przegrzewania się sprzętu. To regularne aktualizowanie oprogramowania i aplikacji (oraz wyłączanie tych zbędnych), korzystanie wyłącznie z oryginalnych akcesoriów (lub dobrej jakości zamienników), a także unikanie intensywnego użytkowania telefonu (a jeśli to niemożliwe, zakup sprzętu o lepszych parametrach).