31 maja, 2024
HOT!
  • Home
  • Biznes
  • Wybieramy firmę windykacyjną – na co zwrócić uwagę?
17 sierpnia, 2020

Wybieramy firmę windykacyjną – na co zwrócić uwagę?

Autor 0 167 Views

Wybór firmy windykacyjnej to bardzo ważne działanie. Podjęcie dobrej decyzji w tej sprawie może doprowadzić szybko, profesjonalnie i efektywnie do odzyskania należności. Na polskim rynku jest bardzo wiele firm windykacyjnych, stąd trafny wybór może okazać się kłopotliwy i warto tę decyzję dobrze przemyśleć. Od tego zależy przecież sukces w odzyskaniu naszych należności.

Duża czy mała firma windykacyjna?

Często musimy podjąć decyzję czy wybieramy mniejszą firmę czy korporację? Odpowiedź jest stosunkowo prosta: duże firmy korporacyjne mają wielu klientów i to często o dużych sumach do odzyskania. Jeśli więc kwoty do odzyskania nie są zbyt wysokie, warto może zdecydować się na mniejszą firmę, której pracownicy pomimo małej kwoty będą zmobilizowani do efektywnej i szybkie pracy.

Organizacja pracy firmy windykacyjnej

Analizując warunki współpracy warto sprawdzić, czy firma przydziela do sprawy odzyskania naszego długu konkretnego pracownika, który będzie personalnie odpowiedzialny za naszą sprawę. W takim przypadku zapewne będziemy mogli mieć bezpośredni z nim kontakt, osobisty, mailowy i telefoniczny. Możemy wtedy nadzorować postęp sprawy. Warto również zwrócić uwagę, czy przed decyzją o przyjęciu sprawy firma windykacyjna sprawdza dłużnika klienta pod względem wykonalności zlecenia, to znaczy, czy jest firmą, która działa rozsądnie, odpowiedzialnie i pragmatycznie. Pierwsza rozmowa z przedstawicielami firmy windykacyjnej powinna nam też dać odpowiedź na pytanie, jaki sposób odzyskania długu firma preferuje. Wiadomo, że najlepszym rozwiązaniem jest porozumienie między stronami, więc warto zaufać firmie, która szuka kompromisu i rozwiązania sytuacji w spokojnej atmosferze.

Potwierdzenie jakości firmy windykacyjnej

Przy wyborze firmy windykacyjnej warto zwrócić uwagę na sposób potwierdzenia jakości usług przez firmę, może to być na przykład posiadanie aktualnego certyfikatu potwierdzającego jakość oferowanych usług czy przynależność do Polskiego Związku Windykacji. Niektóre firmy windykacyjne są członkami Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych. Tego rodzaju potwierdzenia dają klientowi pewność, że ma do czynienia z firmą poważną, zachowującą zasady etyki zawodowej.

Zaplecze prawne firmy windykacyjnej

Ważnym elementem jest obsługa prawna. Firmy posiadające własny zespół prawników działają zwykle szybciej, a ich obsługa jest szersza i bardziej kompleksowa. Nie kończy się również tuż po uzyskaniu korzystnego wyroku sądowego, ale wspiera klienta w dalszym postępowaniu komorniczym.

Umowa z firmą windykacyjną

Przed podpisaniem umowy z firmą windykacyjną koniecznie należy poprosić o spokojny czas na uważną jej analizę. Należy sprawdzić czy:

  • jest to umowa zlecenie, czy powierniczy przelew wierzytelności; w przypadku powierniczego przelewu wierzytelności firma windykacyjna jest właścicielem długu, przy umowie zleceniu dług jest cały czas własnością klienta,
  • czy będzie wypowiadalna i jakie konsekwencje wynikną po wypowiedzeniu jej przez klienta, a jakie przez firmę (zwykle chodzi o konsekwencje finansowe)
  • czy będzie zapewniona obsługa prawna,
  • jakie są realne koszty obsługi.

Jak widać wybór firmy windykacyjnej jest bardzo skomplikowanym zadaniem. Od właściwego rozeznania zależy efektywność odzyskania należności, dlatego warto poświęcić odpowiednio dużo czasu na zastanowienie.

źródło: straetus.pl – sprzedaż wierzytelności

  Biznes
Następny

Magazyn funkcjonalny, czyli jaki?

23 września, 2020 0