Klimatyzator w domu coraz częściej przestaje być traktowany jako miernik luksusu, a staje się powszechnie używanym i niekoniecznie drogim dodatkiem. Pozwala uzyskać komfort w upalne dni, a niejednokrotnie zastępuje inne systemy grzewcze w okresie zimowym. Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o zakupie?
Czy klimatyzacja jest zdrowa?
Poprawnie zamontowana i użytkowana nie wywiera negatywnego wpływu na nasze zdrowie, a wręcz przeciwnie. Nowoczesne klimatyzatory poprawiają jakość powietrza! Dzieje się tak na skutek filtracji powietrza przepływającego przez urządzenie. Filtr wyłapuje szkodliwe cząsteczki pyłu i kurzu, dzięki czemu do pomieszczenia wpada już oczyszczone powietrze. Nowoczesne (i, póki co, bardzo drogie) urządzenia zawierają nawet systemy jonizacji powietrza, co ma zbawienny wpływ na samopoczucie alergików.
Jak regulować temperaturę powietrza?
Klimatyzacja znacznie wpływa na polepszenie naszego samopoczucia dzięki możliwości utrzymywania stałej, sprzyjającej nam temperatury otoczenia oraz odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza. Ważnym jest jednak, aby nie przesadzać z różnicami temperatur. Przyjmuje się, że temperatura w klimatyzowanym otoczeniu nie powinna być niższa ani wyższa niż 7 stopni w stosunku do pomieszczenia nieklimatyzowanego. W przeciwnym razie użytkownikom mogą doskwierać bóle gardła i zatok. Niemniej ważny jest podmuch napływającego powietrza. Zaleca się, aby nie był on większy niż 0,2 m/s.
Walka z wilgocią
Niekwestionowanym atutem klimatyzatora jest jego zbawienny wpływ na otaczającą nas wilgoć. Mało kto zdaje sobie sprawę, że klimatyzator nie tylko ochładza lub podgrzewa powietrze, ale także usuwa z niego wilgoć, dzięki czemu znacznie poprawia się samopoczucie użytkowników.
Czy warto dopłacać?
Na rynku dostępny jest duży wybór klimatyzatorów. Zdecydowanie nie warto kupować tych najtańszych, ponieważ w praktyce mogą okazać się całkowicie nieenergooszczędne. Na rynku dostępne są już urządzenia z klasą energetyczną A+++, co w ostatecznym rozrachunku przynosi wymierne korzyści. Oczywiście warto zainwestować w fachową ekipę montażową, tym bardziej że urządzenie ma nam bezproblemowo służyć przez wiele lat. Prawidłowo użytkowany klimatyzator powinien charakteryzować się żywotnością nawet do 30 lat.
Jaki klimatyzator?
Na domowe potrzeby najbardziej zalecany jest tzw. klimatyzator ścienny. Stosunkowo łatwy w montażu, estetyczny i wydajny. Klimatyzatory składają się z dwóch części montowanych po dwóch stronach ściany. Jedna z części znajduje się na zewnątrz budynku, a druga w jego wnętrzu. Mniej wydajny, jednak równie często używany, jest tzw. klimatyzator przenośny.
Użytkowanie i przeglądy
Każdy klimatyzator wymaga przeprowadzenie przeglądu dwa razy do roku. Pozwala to zapobiegać wyciekaniu freonu a, co za tym idzie, kosztownym naprawom. Warto o tym pamiętać!
Montaż klimatyzatora
Klimatyzator najlepiej umiejscowić tuż pod sufitem (w odległości ok 20 cm). Ważnym jest, aby wylatujący z niego podmuch powietrza nie trafiał na żadne przeszkody, tylko wolno rozprowadzał się po otoczeniu. Nie należy montować urządzenia zbyt nisko, aby nie narazić się na bezpośrednie podmuchy prosto w twarz.
Jak widać, klimatyzatory mają wiele zalet. W obecnym, sukcesywnie ocieplającym się klimacie, gdzie upały nie należą już do rzadkości, warto pomyśleć o zainwestowaniu w tego typu urządzenie. Ceny klimatyzatorów wraz z montażem nie przyprawiają już o zawrót głowy osiągając poziom dostępny dla dość szerokiej grupy osób. Pamiętając o rozsądnym ustawianiu parametrów urządzenia, można naprawdę poprawić jakość życia i uniknąć tym samym wszelkich infekcji.
Inspirowane: Clim-rem.pl – serwis klimatyzacji Żyrardów