System stropów dobiera się do charakterystyki technicznej budynku. Jakie rodzaje stropów wyróżnia się na rynku budowlanym i jakimi zasadami warto kierować się przy wyborze szalowania, żeby uniknąć błędów dotyczących prawidłowego wiązania betonu?
Stropy prefabrykowane wymagające zastosowanie cięższego sprzętu do instalacji
Prefabrykowane elementy dowozi się na plac budowy i wprowadza najczęściej dźwigiem HDS we właściwym miejscu, a następnie zabezpiecza w obszarze połączeń. Pewne ograniczenie to możliwości dojazdowe na działkę. Konstrukcja stropu stworzona z prefabrykowanych płyt to szansa na uniknięcie problemów z szalowaniem, ponieważ inwestor otrzymuje już gotowy system do zalania warstwą betonu. Stropy prefabrykowane to rozwiązanie przeznaczone wyłącznie budynkom o bardzo prostej, geometrycznej konstrukcji.
Jakie materiały do dyspozycji inwestorów?
Najpopularniejsze materiały wykorzystywane do stropów to stal, drewno, ale również połączenia mieszanek stalowo-betonowych w celu uzyskania większej elastyczności. Inwestorowi przyda się określenie, czy dana technologia spełnia normy odporności na ogień. To zwiększy bezpieczeństwo nieruchomości.
Stropy drewniane proste w wykonaniu, ale z pewnymi wadami
Bardzo powszechne ze względu na właściwości izolacyjne i stosunkowo niski koszt wdrożenia. Niestety w stropach drewnianych źle zabezpieczonych może dochodzić do pojawienia się zagrożeń biologicznych w postaci zagrzybienia. Szybkość instalacji to najważniejsza zaleta, ale z ceną w postaci ograniczenia sztywności obiektu.
Stropy żelbetowe, czyli rozwiązanie charakteryzujące się wytrzymałością
Wyróżniają się znaczną wytrzymałością i przejmują właściwie obciążenia reszty konstrukcji, co pozwala w pewnym stopniu na elastyczność projektową. Stropy żelbetowe sprawdzają się najlepiej na cięższym gruncie, nawet zagrożonym wstrząsami. Wynajem szalunków stropowych i bezpłatne doradztwo inżynieryjne to podstawa do wytypowania możliwie najlepszej technologii dla inwestora. Stropy żelbetowe zużywają wiele materiału do deskowania, dlatego warto zoptymalizować inwestycję rozwiązaniami systemowymi.
Na jakich właściwościach stropów warto skupić uwagę przed wyborem?
Im prostszy w wykonaniu strop, tym lepiej dla całkowitych kosztów inwestycji budowlanej. Ceny materiałów rosną właściwie z miesiąca na miesiąc, dlatego rozpatrzenie różnych technologii jeszcze na etapie projektowania to pomysł przekładający się na optymalizację budżetu. Dobry strop wyróżnia się wysokim wskaźnikiem izolacyjności cieplnej, spełnia normy przeciwpożarowe, przejmuje właściwie obciążenia reszty konstrukcji i nie zużywa wiele szalunków stropowych. Niektóre rodzaje stropów nie wymagają stosowania powszechnego deskowania, ale to pomijane koszty ze względu na coraz lepsze oferty wypożyczalni.
A może doradztwo inżynieryjne w wyspecjalizowanej wypożyczalni szalunków?
Wybór i prawidłowy montaż konstrukcji, dzięki szalunkom stropowym zapewnia większy komfort użytkowania budynku i realną ochronę przed konsekwencjami pożaru, czy osunięcia gruntu.