Przepisy dotyczące ochrony środowiska stale ulegają przeobrażeniu. Dokonywane zmiany są na tyle częste i wielostronne, że przedsiębiorcy miewają problemy z nadążeniem za nimi. Wprowadza to niepewność i sprawia, że łatwo popełnić błąd, który może nadwyrężyć firmowy budżet. Jak się przed tym uchronić? Przedstawiamy skuteczne sposoby, które pozwalają być na bieżąco ze zmianami w przepisach dotyczących ochrony środowiska
Prawo ochrony środowiska – jak być na bieżąco ze zmianami w przepisach?
Bez zmian w przepisach dotyczących ochrony środowiska nie da się sprostać globalnym wyzwaniom klimatycznym. Nieustanne modyfikacje mają na celu ograniczyć i zrekompensować negatywny wpływ człowieka na planetę, a także premiują zrównoważony rozwój, który nie zagraża przyszłości Ziemi i uwzględnia potrzeby kolejnych pokoleń.
Niestety, coraz częściej zdarza się, że przedsiębiorcy mają problem, by nadążyć za zmianami w przepisach dotyczących ochrony środowiska. Zagraża to biznesowi, gdyż za prowadzenie działalności niezgodnie z prawem grożą dotkliwe sankcje. Jak więc być na bieżąco, aby uniknąć kar?
Monitoruj zmiany w prawie ochrony środowiska
Zgodnie z jedną z podstawowych zasad prawa „Ignorantia legis non excusat”, nie można usprawiedliwiać swoich działań lub ich braku nieznajomością przepisów. Jeśli więc chcesz uniknąć kar, monitorowanie zmian w prawie to konieczność. Obecnie dzięki internetowi wszelką niezbędną wiedzę masz praktycznie na wyciągnięcie ręki.
Jak jednak oddzielić ziarno od plew i wyłuskać z szumu informacyjnego to, co najcenniejsze? Oto źródła, które ułatwią Ci monitorowanie zmian w prawie.
- ISAP. To Internetowy System Aktów Prawnych, który zawiera wszystkie akty prawne, jakie opublikowano w Dzienniku Ustaw. Niestety, jego przeszukiwanie jest bardzo czasochłonne. Ponadto nie ma w nim ani interpretacji przepisów, ani instrukcji, jak je dostosować do konkretnej sytuacji. Niemniej dowiesz się z niego, jaki status ma dany dokument (obowiązujący, oczekujący na wejście w życie, akt jednorazowy),
- Portale internetowe. To najczęściej bezpłatne i ogólnodostępne źródła informacji nie tylko o zmianach, które już weszły w życie, ale również tych nadchodzących. Niestety, rzadko zdarza się, aby oferowały rozwiązania dla konkretnego przypadku,
- Blogi branżowe. Są zazwyczaj prowadzone przez ekspertów ds. ochrony środowiska. Zawierają zarówno ogólne informacje dotyczące zmian w prawie, jak i bardziej szczegółowe interpretacje, np. pod postacią studiów przypadku (case study). Najczęściej dają ogólne pojęcie, które należy dostosować do indywidualnej sytuacji. To, czy okażą się pomocne, zależy od jakości publikowanych na nich materiałów. Dlatego warto się przyjrzeć, kto za nimi stoi.
Użytecznym źródłem informacji będzie również prasa specjalistyczna (dostępna zarówno w wersji drukowanej, jak i online). Jest ona redagowana przez specjalistów z branży, którzy czuwają nad jakością i prawdziwością przekazywanych informacji. Rzadko jednak zawiera instrukcje, w jaki sposób dostosować nowe prawo do konkretnej sytuacji.
Skonsultuj się z ekspertami ds. ochrony środowiska
Nawet jeśli monitorujesz zmiany w prawie, możesz mieć problemy z właściwą interpretacją nowych przepisów i ich dostosowaniem do indywidualnej sytuacji. Konkretne instrukcje zyskasz, wybierając konsultacje z ekspertami ds. ochrony środowiska. Rozwieją oni wszelkie Twoje wątpliwości, a w razie potrzeby przeprowadzą audyt środowiskowy, w ramach którego przeanalizują Twój biznes pod kątem zgodności z aktualnymi przepisami.
Firmy zajmujące się konsultingiem środowiskowym zapewniają zarówno wsparcie jednorazowe, jak i stałą obsługę w zakresie ochrony środowiska. W tym drugim przypadku dedykowany opiekun prowadzi wymagane ewidencje, nalicza opłaty środowiskowe, a także monitoruje zmiany w prawie. To wygodna opcja, która daje gwarancję funkcjonowania w zgodzie z obowiązującymi przepisami.
Nieustanne zmiany w prawie ochrony środowiska sprawiają, że przedsiębiorcy mogą mieć problemy z nadążeniem za nimi. Dlatego muszą nieustannie monitorować modyfikacje, a także wcielać je w życie. Jeśli chcesz mieć pewność, że działasz zgodnie z obowiązującymi przepisami, skonsultuj się ze specjalistami ds. ochrony środowiska.