31 maja, 2024
HOT!
  • Home
  • Biznes
  • W co warto wzbogacić paszę dla świń w okresie zimowym?
18 grudnia, 2018

W co warto wzbogacić paszę dla świń w okresie zimowym?

Autor 0 749 Views

Zima jest jednym z najtrudniejszych okresów dla chlewni. Odczuwalne niższe temperatury mogą mieć bezpośrednie przełożenie na obniżenie przyrostów oraz zwiększenie poziomu stresu u zwierząt. Dlatego w pierwszej kolejności wymagane jest zadbanie o właściwą wentylację oraz izolację legowisk. Jeśli nie zadbamy o te czynniki może okazać się, że znacząco wzrośnie poziom wilgotności oraz ryzyko rozwoju bakterii. Kolejną kwestią, o jaką należy zadbać, to żywienie świń. Niższa temperatura przekłada się na wyższe zapotrzebowanie energetyczne zwierząt.

Energia i witaminy

Jeśli zależy nam na odpowiednich przyrostach powinniśmy zadbać o koncentrację energii w paszy. Zwłaszcza dla młodych osobników. Najlepiej zastosować tutaj mieszaniny wysokowartościowych kwasów tłuszczowych o pochodzeniu roślinnym. To nie tylko znakomite źródło energii, ale i źródło witamin A, D, E oraz K. Wpływa to na stymulację prawidłowego rozwoju świń oraz pracę układu nerwowego. Jakość mięsa wieprzowego także znacznie się poprawia.

Dzięki tłuszczom pasza świń jest mniej pyląca oraz z chęcią spożywana przez zwierzęta. Jednymi z najlepszych mieszanek tłuszczy są:

  1. FEEDOIL 20 MCF

Jest to mieszanka, na którą składają się wyłącznie tłuszcze roślinne. Wspomaga ona wzrost przyrostów u świń oraz hamuje rozwój patogennej mikroflory. Charakteryzuje ją specjalnie zbilansowany, bogaty skład, jeśli chodzi o nienasycone kwasy tłuszczowe.

  1. FEEDOIL 30-5

W tym produkcie znajduje się podwyższona zawartość kwasów tłuszczowych średnio łańcuchowych. Mieszanka działa antybakteryjnie oraz bakteriostatycznie. Świetnie sprawdza się w okresach, gdzie ma miejsce większe zapotrzebowanie na energię.

W sytuacjach, kiedy zwierzęta narażone są na stres termiczny warto zadbać o odpowiednie źródło L-cysteiny oraz metioniny. Dobrze sprawdzi się tutaj odpowiednio dobrana mieszanina kwasów organicznych. Stymuluje ona funkcje metaboliczne oraz immunologiczne w organizmie. Dobrym pomysłem jest również uzupełnienie paszy o białko i inne cenne składniki. To pozwoli świniom przetrwać cięższy, zimowy okres a hodowcy – uniknąć strat.

Inspirowane: Bas-pol.pl – pasza dla świń

  Biznes