31 maja, 2024
HOT!
  • Home
  • Budownictwo
  • Smart Buildings – na czym polega koncepcja inteligentnych osiedli mieszkaniowych?
10 października, 2023

Smart Buildings – na czym polega koncepcja inteligentnych osiedli mieszkaniowych?

Autor 0 12 Views

Nowe technologie stanowią ważny element koncepcji inteligentnych budynków, opartych na systemach automatycznych, które z jednej strony zwiększają komfort codziennego życia, a z drugiej pozwalają zaoszczędzić mnóstwo energii. Znajdują one zastosowanie nie tylko w domach jednorodzinnych, biurach i fabrykach, ale także na osiedlach mieszkaniowych. Deweloperzy coraz chętniej korzystają z koncepcji Smart Buildings, co jest dobrą informacją dla wszystkich osób poszukujących nowych mieszkań.

Na czym polega Smart Buildings? Najważniejsze informacje

 

Już sama nazwa wskazuje, o czym jest mowa. Smart Buildings, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „inteligentne budynki”, to zestaw rozwiązań opartych na nowoczesnych technologiach, które mają ułatwić codzienne życie mieszkańców. Między innymi poprzez automatyzację niektórych procesów i systemów, jak również szeroką konfigurację konkretnych urządzeń. Co ważne, koncepcja ta ma na celu ponadto zmniejszenie kosztów utrzymania budynków i ograniczenie ich wpływu na środowisko naturalne.

Inteligentne budynki pozwalają na wypełnienie celów zrównoważonego rozwoju. Jest to jeden z głównych powodów, dlaczego deweloperzy coraz częściej korzystają z tego typu rozwiązań. Podejście oraz wymagania klientów również mają tutaj wpływ. Osoby kupujące mieszkania podejmują świadome decyzje w oparciu o własne potrzeby, a także możliwości, jakie stwarza rynek. Żeby więc zainteresować ich swoją ofertą, firmy deweloperskie muszą sięgać po nowe koncepcje.

W jaki sposób idea Smart Buildings jest realizowana na osiedlach mieszkaniowych?

 

Poznanie samej definicji omawianego pojęcia nie wystarczy, by w pełni zrozumieć, co się za nim kryje. Z tego powodu warto przedstawić przykłady działania koncepcji Smart Buildings, które wyjaśnią, na czym ona tak naprawdę polega.

  • Ważnym elementem tego systemu jest automatyka budynkowa. Na nowoczesnych, inteligentnych osiedlach montowane są systemy oraz instalacje, które pracują w sposób niezależny od użytkownika. Świetnie widać to na przykładzie oświetlenia, monitoringu, czy też ogrzewania. Tego typu rozwiązania zdecydowanie ułatwiają codzienne życie, gwarantują jednocześnie tańszą eksploatację.

 

  • Smart Buildings to także budynki ekologiczne. Automatyzacja wielu systemów powoduje, że pobierają one znacznie mniej prądu, co oczywiście prowadzi do ograniczenia emisji szkodliwych związków do atmosfery. Jeszcze więcej można zyskać poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Na osiedlach mieszkaniowych coraz częściej pojawiają się panele fotowoltaiczne, do tego dochodzą zbiorniki retencyjne i tak zwane ogrody deszczowe.

 

  • Z ideą inteligentnych budynków łączy się również Internet Rzeczy (IoT – Internet of Things). To system składający się z połączonych ze sobą sprzętów, działających i komunikujących się ze sobą za pośrednictwem internetu. Pozwala on łączyć ze sobą poszczególne elementy, co zdecydowanie ułatwia ich codzienną obsługę. W mieszkaniach polega to między innymi na sterowaniu wybranymi instalacjami (np. oświetleniem) przy użyciu urządzeń mobilnych, takich jak smartfony oraz tablety.

 

Czy inteligentne osiedla mieszkaniowe to przyszłość rynku?

 

Rozwój ukierunkowany na coraz częstsze wykorzystanie nowych technologii wydaje się nieunikniony. Także na rynku mieszkaniowym. Potwierdzeniem tego są zresztą rosnące wymagania samych klientów, którzy oczekują od deweloperów, że ci będą w stanie zaproponować coś więcej.

Między innymi właśnie dlatego nowoczesne osiedla mieszkaniowe budowane są w inny sposób, niż jeszcze kilka, czy kilkanaście lat temu. Udogodnienia w postaci szybkich wind i miejsc parkingowych to obecnie standard –  klienci szukają czegoś więcej. Rozwiązaniem wydaje się właśnie koncepcja Smart Buildings, która gwarantuje znaczną poprawę warunków codziennego życia. To najważniejszy powód, dlaczego jest ona stale rozwijana. I nic nie wskazuje na to, by w najbliższej przyszłości miało być inaczej.

źródło: SŁAWBUD developer Łomianki