31 maja, 2024
HOT!
18 stycznia, 2023

Najlepsze sposoby na czyszczenie fug

Autor 0 30 Views

Fugi wypełniają luki między cegłami, kafelkami i innymi materiałami budowlanymi. Ten element konstrukcyjny we wnętrzach pełni też funkcję dekoracyjną. Charakterystyczne umiejscowienie fug sprawia, że często osadza się na nich brud, który jest wyjątkowo trudny do usunięcia. Regularne mycie podłóg i ścian może być niewystarczające, aby utrzymać je w nienagannym stanie. A jakie są najlepsze sposoby na czyszczenie fug?

Czyszczenie fug – na co trzeba zwrócić uwagę?

Jeśli fugi mają być idealnie czyste, to trzeba je dokładnie wypastować co najmniej raz na miesiąc. Jednak zbyt silne preparaty mogą doprowadzić do nieodwracalnego wyblaknięcia lub zmatowienia sąsiadujących z nimi kafelek. Dlatego do tego celu warto stosować dedykowane detergenty, które nie zniszczą struktury płytek. Czysta fuga to nie tylko kwestia estetyki. Warto pamiętać, że między płytkami gromadzi się kurz, resztki kosmetyków i wilgoć, która sprzyja rozwojowi bakterii, pleśni i grzybów. Prawidłowo dobrana chemia do czyszczenia fug skutecznie rozpuści powstałe zanieczyszczenia, dzięki czemu będą łatwe do usunięcia. W efekcie fugi odzyskają swój dawny kolor, a łazienka będzie wyglądała jak nowa.

Najlepsze sposoby na czyszczenie fug

Do czyszczenia fug można użyć profesjonalnych środków chemicznych lub specjalnych past przygotowanych z produktów codziennego użytku. Przed przystąpieniem do pracy trzeba przygotować odpowiednią ilość preparatu oraz gąbkę lub szczotkę do mycia fug. Następnie całą powierzchnię należy odkurzyć i przemyć letnią wodą. Podłogę lub ścianę w łazience powinno się czyścić fragmentami, żeby uniknąć sytuacji, w której środek do mycia fug nie zostanie usunięty na czas. Po nałożeniu preparatu użytkownik musi odczekać kilka minut, by móc przystąpić do szorowania i usuwania zabrudzeń. Silna chemia do czyszczenia fug może podrażnić skórę rąk, dlatego do tego typu czynności powinno się zakładać rękawiczki ochronne.

Jak prawidłowo pielęgnować fugi?

Czysta fuga to wizytówka każdego domu. Ten element dekoracyjny ma ogromny wpływ na estetykę danego pomieszczenia. Mycie fug jest czynnością bardzo pracochłonną, ponieważ wymaga przetarcia każdego fragmentu powierzchni. Obecnie coraz większą popularność zyskuje czyszczenie parowe. W ten sposób można usunąć brud bez większego wysiłku. Dobrym pomysłem będzie również zastosowanie odpowiednich preparatów impregnujących, które doskonale zabezpieczą fugi przed osadzaniem się brudu, kurzu i innych zanieczyszczeń.

Jeśli na fugach pojawi się grzyb lub pleśń, to konieczne będzie użycie specjalistycznych preparatów, które trwale usuną niebezpieczne zmiany. Regularne sprzątanie tego rodzaju powierzchni powinno skutecznie zabezpieczyć domowników przed rozprzestrzenianiem się drobnoustrojów. Dlatego warto dbać o fugi, szczególnie jeśli znajdują się w miejscach wilgotnych i mają stały kontakt z wodą.