29 maja, 2024
HOT!
23 września, 2020

Magazyn funkcjonalny, czyli jaki?

Autor 0 152 Views

Jedną z głównych cech nowoczesnych magazynów, jest ich nastawienie na funkcjonalność. Uzyskuje się ją nie tylko dzięki wygospodarowaniu odpowiednio dużej powierzchni. Ważne jest również zaprojektowanie takiego ustawienia regałów magazynowych, by zapewnić swobodną pracę operatorom wózków widłowych i jak najszybsze przemieszczanie towarów wewnątrz hali.

Wyposażenie magazynu

To, jakie sprzęty znajdować się będą w danym magazynie, zależy przede wszystkim od wielkości oraz funkcji, którą budynek ma spełniać. Równie ważny jest rodzaj magazynowanych produktów oraz rodzaj stosowanych jednostek ładunkowych czy sposób rotacji poszczególnych towarów wewnątrz magazynu. Decydując się na zakup technicznego wyposażenia magazynu, warto wziąć pod uwagę, że to właśnie tego typu elementy wpływają na jakość oraz sprawność wszelkich procesów, które zachodzą wewnątrz budynku. Należy zatem wybierać jedynie najwyższej jakości sprzęt, który bez zarzutu będzie służył przez długi czas.

Co powinno znajdować się w magazynie?

Głównym elementem wyposażenia, bez którego nie może obejść się żaden magazyn, są regały paletowe. Są one niezwykle wytrzymałe nie grozi. Są one zaprojektowane tak, aby ułatwić pracę operatorom wózków widłowych. Wybierając regały do danego magazynu, należy kierować się przede wszystkim wymiarami, a także maksymalnym obciążeniem. Warto również sprawdzić informacje pochodzące od producenta całej konstrukcji – dobrze byłoby, gdyby regały posiadały odpowiednie certyfikaty jakości. Jeśli chodzi o konkretne wymogi dotyczące zakupu tych elementów, regały powinny spełniać wymagania określone w normach PN-M-78320: 1978, które to dotyczą urządzeń do składowania. Dokumentacja tych elementów musi zawierać konkretne informacje na temat dopuszczalnego obciążenia półek, zaświadczenie o wynikach badań, a także szczegółową instrukcję montażu regałów.

Równie istotnym urządzeniem, które powinno być na wyposażeniu magazynu, jest wózek paletowy oraz widłowy. Umożliwiają one szybkie, a przede wszystkim bezpieczne przewożenie towaru w inne miejsce. To, który wózek będzie najbardziej odpowiedni, zależy przede wszystkim od ciężaru wybranego do przeniesienia wyposażenia.

Korzystanie z wózków widłowych wymaga przygotowania odpowiedniej przestrzeni. Zasady takie są konkretnie określone – minimalna szerokość korytarza w magazynie zależy między innymi od wysokości podnoszonych przez wózek towarów, a także jego typów. Odpowiednio wyznaczone korytarze oraz przejścia gwarantują bezpieczeństwo wszystkim osobom, które znajdują się w danym magazynie. Obszar pracy wózka powinien być również wyznaczony za pomocą taśm i barierek ochronnych, które skutecznie zapobiegną różnym niebezpiecznym sytuacjom.

Funkcjonalny magazyn uwzględnia więc specyfikę składowanych towarów – wszelkie elementy wyposażenia pozwalają na efektywny rozładunek i załadunek produktów, a praca wykonywana wewnątrz magazynu może odbywać się płynnie.