W dzisiejszej automatyce przemysłowej czujniki wizyjne stanowią stały element kontroli montażu, jakości i produkcji. Zwiększają także wydajność. Urządzenia te zbierają niezbędne informacje do analizy danych i przykładają się do obniżenia kosztów wykonania.
Czujniki wizyjne – charakterystyka
Czujniki wizyjne to najprostsze urządzenia, które mają zastosowanie w kontroli wizyjnej. Dzięki wbudowanym układom analiz obrazu, elementów optycznych, oświetlaczy i układom wejść i wyjść zapewniają inspekcję wizyjną. Sensory tego typu zapewniają stuprocentową kontrolę jakości. Wykonują szybkie pomiary bez potrzeby zatrzymywania maszyny produkcyjnej. Możemy zdefiniować obszar działania lub odległość dzięki intuicyjności i elastyczności pracy urządzenia, a modułowa budowa umożliwia łatwe rozbudowanie o dodatkowe narzędzia kontrolne.
Zalety
Kompaktowe czujniki mogą zastępować kamery, czujniki zbliżeniowe czy mostki czujnikowe do kontroli kompletności palet i skrzynek z napojami. Ponadto wyróżniają się prostotą, czujniki wizyjne nie wymagają szczególnych umiejętności jak systemy do przetwarzania obrazów. Przesyłanie danych odbywa się przez interfejs procesowy Ethernet, dodatkowo posiadają wyjścia przełączające do sygnalizowania pozytywnej kontroli. Dlatego czujniki wizyjne są równie proste w użytkowaniu jak czujniki binarne. Kolejną zaletą jest ich wysoki stopień ochrony i szeroki zakres temperatur, dzięki czemu mogą być stosowane bardzo blisko badanego miejsca. Są one przystosowane do warunków przemysłowych w przeciwieństwie do skomplikowanych kamer. Bardziej zaawansowane czujniki są w stanie dokładniej porównywać znaki, a jeden czujnik może kontrolować kilka właściwości jednocześnie. Następnym plusem jest możliwość szybkiej konfiguracji. Niektóre aplikacje programujące są wyposażone w funkcję asystenta, który krok po kroku przeprowadza przez proces konfigurowania, a na monitorze można zobaczyć efekty zmienianych parametrów. Czujnik pracuje samodzielnie po wprowadzeniu i ustawieniu parametrów.
Zastosowanie
Czujniki wizyjne znajdują zastosowanie w wielu branżach. W przemyśle maszynowym takie systemy używane są w procesach kontroli powierzchni po obróbce mechanicznej. Sprawdzają także kształty poszczególnych elementów. Przemysł kosmetyczny wykorzystuje czujniki do nakładania etykiet i weryfikacji ułożenia opakowań, a w przemyśle elektrycznym sprawdzają poprawność działania wskaźników i pozycjonowania, weryfikują także zawartość opakowań. Używane są również do sterowania aplikacjami maszyn pozycjonujących opakowania i napełniana blistrów. Wykorzystywane są także w branży spożywczej, to dzięki nim kontrolowana jest poprawność zamkniętych opakowań i co najważniejsze daty przydatności spożycia produktów. Kontrolują czystość opakowań i ich napełnianie. Czujniki wizyjne znajdują zastosowanie w branżach samochodowych, zwłaszcza na liniach produkcyjnych.
Czujniki wizyjne ID
Na rynku mamy spory wybór wśród czujników wizyjnych, ale który z nich wybrać? Jednymi z najpopularniejszych są czujniki firmy Baumer, która od wielu lat zajmuje się produkcją tych urządzeń. Cechują się dość niską ceną i wysoką jakością. Marka wprowadziła na rynek kolejną, nową serię czujników oznaczonych jako ID, CS i XF.
Czujniki wizyjne ID, CS, XF cechują się szybkością pracy – ponad 100 obrazów na sekundę, rozdzielczością 752×480 pikseli, zintegrowanym oświetlaczem o dużej mocy i wyjściem do zewnętrznych oświetlaczy, dużą liczbą funkcji inspekcyjnych, zmienną ogniskową pozwalającą widzieć obszar już od 8×12 mm. Dodatkowo posiada wbudowany serwer www do zdalnego podglądu i zarządzania pracą prosto z przeglądarki internetowej, pamięcią zdjęć kontrolowanych obiektów i 5 programowalnymi wejściami i 5 wyjściami binarnymi.
Jak widzimy, czujniki wizyjne mają ogromne zastosowanie w przemyśle. Czujniki ID mogą być idealnym rozwiązaniem tam, gdzie trzeba by zastosować drogie systemy wizyjne. Przemawia za nimi nie tylko przystępna cena, ale także ich funkcjonalność i innowacyjność.