31 maja, 2024
HOT!
  • Home
  • Medycyna
  • Stłoczenia zębów – dlaczego warto zdecydować się na leczenie ortodontyczne?
4 marca, 2021

Stłoczenia zębów – dlaczego warto zdecydować się na leczenie ortodontyczne?

Autor 0 100 Views

Każdy z nas marzy o pięknym uśmiechu. Niestety wiele osób zmaga się z różnymi problemami stomatologicznymi. Jedną z najczęstszych wad, która dotyka już najmłodszych pacjentów, jest stłoczenie zębów. Nieestetyczna dolegliwość, która wprowadza w kompleksy. Istnieją jednak skuteczne metody leczenia tego problemu, które pozwolą znów szeroko się uśmiechnąć.

Nieestetyczna wada

Stłoczenie zębów to patologiczne rozmieszczenie zębów w jamie ustnej. Rosną one w sposób nieprawidłowy, prowadząc do wad zgryzu. Często ten problem jest wrodzony. Zdarza się jednak, że powodem stłoczenia jest niewystarczające miejsce w jamie ustnej na wyrzynanie zębów stałych. Ortodonci twierdzą również, że zbyt szybkie pojawianie się stałych zębów, może mieć wpływ na rozwój wady stłoczenia zębów. Pomimo ogromnej wiedzy na temat tego problemu, nadal rodzice bagatelizują nieprawidłowy wzrost uzębienia u dzieci. Ostatecznie już dorośli pacjenci zgłaszają się do specjalisty w celu wyleczenia wady. Choć stłoczenie zębów nie wiąże się z większymi problemami zdrowotnymi, jest to niewątpliwe częsty powód kompleksów. Nierówne, nachodzące na siebie zęby, są dla wielu osób utrudnieniem w nawiązywaniu relacji. Na szczęście nowoczesne metody leczenia ortodontycznego przynoszą szybkie efekty.

Skuteczne metody leczenia

Efektywne i skuteczne leczenia stłoczenia zębów jest możliwe dzięki założeniu pacjentowi stałego aparatu ortodontycznego. Zdarza się jednak, że przed takim zabiegiem konieczne jest usunięcie tych zębów stałych, które nie mieszczą się w łuku zębowym. Czas leczenia zależy od skali problemu. Po założeniu aparatu stałego pacjent regularnie spotyka się ze swoim ortodontą. Sprawdza on proces leczenia oraz instruuje w zakresie utrzymania higieny. Należy bowiem zwrócić na ten aspekt szczególną uwagę. Podczas leczenia warto zamienić swoją manualną szczoteczkę do zębów na tę elektryczną. Pozwoli ona skutecznie i dokładnie pozbyć się resztek jedzenia z najwęższych zakamarków. Pamiętaj, by przed każdym myciem zębów zdjąć elementy, które nie są zamontowane na stałe. Dla lepszej ochrony zębów pasta powinna zawierać fluor. Leczenie prostowania zębów może powodować pewne dolegliwości bólowe. Wywołane mogą być zarówno procesem przesuwania się zębów, jak i mechanicznymi otarciami przez aparat ortodontyczny. Na ryku są jednak dostępne preparaty, które pomogą załagodzić ból.

Aparat nie taki straszny

Jeszcze kilka lat temu noszenie aparatu na zębach było powodem do wstydu. Często dzieci opierały się decyzji rodziców i lekarza, którzy decydowali o podjęciu leczenia. Jednak z czasem na skutek mody, ale i większej świadomości pacjentów aparaty ortodontyczne stały się modne. Lepszy dostęp do wykwalifikowanych ortodontów, chęć posiadania pięknych zębów spowodowały, że pacjenci chętnie korzystają ze stałych aparatów. Zdrowe zęby to nie tylko komfort fizyczny, ale także psychiczny. Mając świadomość, że nasz uśmiech jest estetyczny, czujemy się pewniej. Inwestycja w swoje zdrowie i wygląd jest zawsze opłacalna. Nie warto odwlekać decyzji o przystąpieniu do leczenia. Im szybciej zdecydujemy się założyć aparat, tym szybciej będziemy cieszyć się pięknym uśmiechem.