31 maja, 2024
HOT!
25 czerwca, 2018

Zamienniki czy oryginały?

Autor 0 715 Views

Na rynku części motoryzacyjnych istnieją zarówno oryginały, dobre zamienniki jak i części pochodzące od mało uznanych producentów. Części nie oryginalne zwykle są o wiele tańsze od tych montowanych przez ASO, jednak niestety nie zawsze spełniają normy jakościowe. Dlatego też wybór części należy bardzo dokładnie przemyśleć.

Części oryginalne

Są to części dostarczane przez ASO i spełniają najwyższe standardy jakościowe. Najczęściej są to te same części, które stosuje się na pierwszy montaż. Wybranie tych części gwarantuje odpowiednią jakość, dodatkowo jeżeli montaż będzie zrealizowany w serwisie ASO to dostaniemy gwarancję na całość. Dodatkowo w przypadku wyboru ASO o wiele łatwiej wywalczyć odszkodowanie.

Części pochodzące od renomowanych producentów

Alternatywą dla części pochodzących od ASO są zamienniki uznanych producentów. Spora część z nich produkowana jest na tych samych liniach produkcyjnych co rozwiązania sprzedawane przez ASO, jednak te nie są sygnowane logiem producenta samochodu, a logiem firmy. Przykładowymi firmami, które oferują tego rodzaju produkty są między innymi LUK, Bosch czy też Valeo. Każda z tych firm oczywiście ma swoje specjalności.

Tego rodzaju części zawsze są bardzo wysokiej jakości i spełniają wszelkie standardy. W większości przypadków sprzedawcy bez problemów doradzą, które z rozwiązań będzie lepsze. W przypadku takich części można zaoszczędzić konkretne ilości pieniędzy. Może być to nawet 50% taniej bez praktycznie żadnego uszczerbku na jakości.

Części z Chin

Produkty pochodzące z Chin niestety zwykle nie charakteryzują się żadną jakością. Najczęściej wybierane są przez właścicieli starszych samochodów o niewielkiej wartości. Niestety w tym przypadku jakość tych produktów to kompletna loteria. Może okazać się, że będą nam służyć przez dłuższy czas, a może się okazać, że niestety padną bardzo szybko. W tych częściach czasami problemy zdarzają się nawet przy montażu. Niestety tego rodzaju części nie są polecane przez praktycznie nikogo.

Warto dokładnie przemyśleć czy warto wydać mniej i ryzykować niską jakość części. Zamienniki uznanych producentów w większości przypadków doskonale się sprawdzą.