25 czerwca, 2024
HOT!
  • Home
  • Medycyna
  • Poród a zdrowie intymne kobiety – co warto wiedzieć?
2 sierpnia, 2021

Poród a zdrowie intymne kobiety – co warto wiedzieć?

Autor 0 82 Views

Młodą mamę po porodzie dotyka wiele dolegliwości, ponieważ organizm musi wrócić do normy. Dolegliwości dotyczą również zdrowia intymnego kobiety. Jedną z nich jest suchość pochwy po porodzie, na którą skarży się wiele młodych mam. Odpowiada za nią głównie zbyt niskie stężenie estrogenów w organizmie kobiety. Podpowiadamy, jak można sobie poradzić z suchością pochwy po porodzie!

Co wywołuje suchość pochwy po porodzie?

W okresie połogu suchość pochwy jest naturalnym i powszechnym zjawiskiem. Suchość pochwy po porodzie jest wywołana zbyt niskim stężeniem estrogenów, czyli kobiecych hormonów w organizmie kobiety. Hormony te odpowiadają za nawilżenie pochwy oraz jej elastyczność. Wpływa na suchość pochwy także fakt, że podczas karmienia piersią zwiększony jest poziom prolaktyny. Jest to hormon, który powoduje, że tkanki pochwy produkują mniej śluzu.

Suchość pochwy po porodzie – objawy

Suchość pochwy w okresie połogu powodować może ból, świąd i pieczenie. Objawy te mogą mieć różne nasilenie. Po porodzie stosunki seksualne mogą także być bolesne. Towarzyszyć im może uczucie dyskomfortu. Suchość pochwy po porodzie w wielu przypadkach wywołuje również częstą potrzebę oddawania moczu. Prowadzi ona także często do infekcji bakteryjnych lub grzybiczych, które należy konsultować natychmiastowo z lekarzem.

Suchość pochwy po porodzie – leczenie

Pierwszym krokiem do leczenia suchości pochwy po porodzie jest chwilowe zrezygnowanie ze współżycia, ponieważ może znajdować się tam jeszcze niezagojona rana. Jeśli nie jest to rana, a blizna, to powinno się masować ją z użyciem oliwki. Po powrocie do współżycia warto przy każdym stosunku używać lubrykantu, który ma skład zbliżony do składu wydzieliny z kobiecej pochwy. Na suchość pochwy pomóc może również regularne stosowanie preparatów nawilżających pochwę np. maści do pochwy z witaminą A czy specjalnych globulek z kwasem mlekowym i kwasem hialuronowym. Preparaty nawilżające pochwę można zakupić w aptece bez recepty.

Kobiety po porodzie powinny także zrezygnować z kosmetyków zawierających substancje zapachowe oraz takich, które mają nieodpowiednie ph. W okresie połogu specjalnie dobrana powinna być również bielizna. Kobieta nie powinna nosić bielizny stworzonej ze sztucznych tkanin. Odpowiednia będzie bielizna z naturalnych tkanin przepuszczających powietrze np. z bawełny.

Jeśli domowe sposoby na leczenie suchości pochwy nie skutkują, to warto udać się na konsultację ginekologiczną. Wiele kobiet tego nie robi, ponieważ wstydzi się swoich dolegliwości. Jest to niewłaściwe podejście, ponieważ można w ten sposób zrobić sobie większą krzywdę. Lekarz może przepisać kobiecie terapię hormonalną w formie globulek, tabletek, żelu czy kremu.