31 maja, 2024
HOT!
25 czerwca, 2018

Jak przygotować się do egzaminu?

Autor 0 586 Views

Zbliża się egzamin, sesja, większa kartkówka albo po prostu zastanawiasz się w jaki sposób przygotować się do nauki? Sterta materiału do przerobienia może przerażać, nic w tym dziwnego. Niewielu z nas lubi się uczyć, tym bardziej wtedy, gdy czasu niewiele, godziny gonią a stres coraz większy. Istnieje jednak kilka sposobów na to, by tak zorganizować sobie proces nauki, by zmaksymalizować swoją efektywność, osiągnąć dobre wyniki i wyjść z tego trudnego przedsięwzięcia bez lęku i strat,a  może nawet zaoszczędzić trochę czasu na własne przyjemności? Brzmi irracjonalnie? Ależ skąd!

Jak przygotować się do egzaminu? Grunt to dobre planowanie

Każdy egzamin to określona partia materiału. Zostawieni wszystkiego na weekend przed wyznaczonym terminem może budzić adekwatny lęk i z pewnością  nie przyniesie oczekiwanych efektów, a wystarczyłoby po prostu wszystko odpowiednio rozplanować. Załóżmy, że egzamin został zapowiedziany dwa tygodnie wcześniej i zawiera materiał z 10 rozdziałów podręcznika.

Pozostawienie tego na sobotę i niedzielę wiąże się z zarwaną nocą i wkuwaniem w pośpiechu potrzebnych formułek. A wystarczy tylko te 10 rozdziałów podzielić na 5 w każdym tygodniu (od poniedziałku do piątku), weekend zostawiając na powtórki.Ustalić określoną godzinę nauki (np. od 16-18) i bez zastanowienia zabierać się w tym czasie do nauki, odsuwając od siebie wszelkie dystraktory (telefon, telewizor, komputer). Aby wzmocnić pozytywne nastawienie do tego procesu można opracować indywidualny sposób nagradzania siebie za postępowanie zgodnie z panem.

Formą nagrody może być słodka przekąska,obejrzenie ulubionego serialu,spacer z psem, a może wyjście z przyjaciółmi? Wybór wzmocnienia należy do Ciebie. Psychologowie potwierdzają, że na pozytywny wynik egzaminu może wpłynąć wyobrażanie sobie procesu przygotowania (nauka, powtarzanie itp.) a nie wizualizacja dobrej oceny z egzaminu. Systematyczność połączona z rozłożeniem określonej partii materiału na mniejsze części to klucz do osiągnięcia wymarzonego i pożądanego sukcesu. Powodzenia!

Następny

Jak zmniejszyć stres?

25 czerwca, 2018 0