27 marca, 2024
HOT!
  • Home
  • Biznes
  • Reguła wysyłki DAP – co oznacza? Jakie są jej warunki?
20 grudnia, 2023

Reguła wysyłki DAP – co oznacza? Jakie są jej warunki?

Autor 0 4 Views

DAP, czyli Delivered At Place („dostarczone do miejsca”), należy do reguł Incoterms 2020, które określają międzynarodowe warunki sprzedaży. Umożliwiają one sprawny handel między podmiotami z różnych krajów, dlatego są stosowane powszechnie. Reguła wysyłki DAP także ma na to wpływ, dlatego przedsiębiorstwa działające w branży logistyki powinny ją znać. Z poniższego tekstu dowiesz się, co oznacza i do jakich dokładnie działań się odnosi.

Co to jest DAP? Kiedy ma zastosowanie?

 Już samo tłumaczenie rozwinięcia przedstawionego skrótu zawiera pewne informacje, które może nakierować Cię na to, czego dokładnie dotyczy DAP. Reguła „dostarczone do miejsca” ma oczywiście związek z dostawą zamówionego ładunku we wskazane miejsce.

Odpowiedzialny jest za to podmiot sprzedający. Zgodnie z zasadami Incoterms 2020, a także warunkami DAP, musi on pamiętać o wielu normach, które go dotyczą. To właśnie na ich podstawie możliwa staje się sprawna, bezpieczna dostawa towarów. Wyznaczają one ponadto jasne obowiązki, o których musi pamiętać zarówno sprzedający, jak i kupujący.

Jakie zasady obowiązują zgodnie z regułą DAP?

 Omawiane normy dotyczą w głównej mierze ryzyka związanego z transportem ładunków, jak również ewentualnych kosztów i odpowiedzialności za nie. Żeby odnaleźć się w tym wszystkim, najlepiej będzie po prostu wymienić warunki dotyczące reguły DAP. Nakładają one na sprzedającego obowiązki dotyczące:

  • pokrycia kosztu transportu,
  • organizacji transportu (może robić to w uzgodnieniu z podmiotem zewnętrznym),
  • spełnienia ustalonych terminów, a także dostarczenia towarów we wskazane miejsce,
  • realizacji czynności związanych nie tylko z samym transportem, ale również odprawą eksportową i importową,
  • przygotowania i dostarczenia dokumentów sprzedaży,
  • bezpieczeństwa przewożonego ładunku.

Warto w tym miejscu podkreślić, że to sprzedający bierze odpowiedzialność za ewentualne uszkodzenie produktów podczas transportu. Nie odpowiada on natomiast za ich rozładunek. Mowa jest tu wyłącznie o dostawie.

Reguła DAP – obowiązki kupującego

 Wiesz już, o czym musi pamiętać podmiot sprzedający. Jak to natomiast wygląda z perspektywy kupującego. Czy jego również dotyczy reguła DAP? Jak najbardziej! Wspomina ona między innymi o konieczność zapłaty za zamówiony towar, a także o wskazaniu konkretnego miejsca i czasu dostawy.

Istotne są bez wątpienia wszelkie zapisy dotyczące kosztów ponoszonych przez obie strony w związku z realizacją transportu. Jeśli chodzi o sam przewóz, płaci za niego sprzedający. Kupujący natomiast musi uiścić opłaty za: rozładunek, odprawę importową, a także zawarcie umowy przewozowej. Do tego dochodzi ewentualne cło oraz, co oczywiste, podatek VAT.

Dostawa zgodnie z regułą DAP – gdzie szukać wsparcia?

 Nie da się ukryć, że wszelkie zapisy prawne oraz obowiązki związane z organizacją i przeprowadzeniem transportu towarów mogą przytłoczyć. Zwłaszcza że reguły Incoterms 2020 dotyczą również innych kwestii.

Żeby więc mieć pewność, że cały proces zostanie przeprowadzony nie tylko skutecznie, ale też zgodnie z prawem, warto postawić na współpracę z odpowiednimi specjalistami. Mowa tu o firmach działających w branży logistycznej, które mają wieloletnie doświadczenie. To właśnie im jesteś w stanie zlecić dostawę produktów oraz przeprowadzenie wszystkich czynności, które się z nią wiążą.

Możesz liczyć przy tym na fachowe doradztwo, jak również na wykorzystanie nowoczesnej, sprawdzonej floty transportowej. Kontakt z takimi firmami stwarza okazję do tego, aby z jednej strony zadbać o dobre relacje z klientami zamawiającymi towary, a z drugiej uniknąć wszelkiego rodzaju problemów, które mogą mieć wpływ na potencjalne zyski.

Tyczy się to nie tylko konieczności spełnienia zasad związanych z regułą DAP, ale też codziennej działalności na rynku. Mówiąc krótko, podczas poszukiwania partnerów z sektora logistyki, warto stawiać w pierwszej kolejności na firmy cieszące się sporym uznaniem na rynku.

źródło: TRANSlogis spedycja, logistyka

  Biznes