25 czerwca, 2024
HOT!
14 grudnia, 2021

Inteligentne oświetlenie domu

Autor 0 67 Views

Oświetlenie domu jest istotne nie tylko z użytkowego punktu widzenia. Odpowiednio dobrane elementy świetlne mogą również podkreślać walory architektoniczne danych pomieszczeń czy dzielić pokój na strefy. Inteligentne systemy świetlne są rozwiązaniem umożliwiającym łatwą kontrolę światła w otoczeniu.

Czym jest inteligentne oświetlenie?

System lamp kontrolowany z poziomu aplikacji na telefonie czy tablecie, czyli inteligentne oświetlenie może składać się z kilku do kilkudziesięciu różnych punktów świetlnych. Takie rozwiązanie umożliwia łatwą kontrolę nad każdą lampą w domu. Wystarczy jedno kliknięcie, by zmniejszyć oświetlenie całego pomieszczenia.

Aby korzystać z inteligentnego oświetlenia, koniecznym jest inwestycja w następujące elementy:

  • inteligentne źródła światła – ściemniacz LED, żarówki, taśmy etc.
  • aplikacja do sterowania urządzeniem – stworzona przez producenta elementów oświetlenia,
  • mostek – sprzęt umożliwiający bezprzewodową kontrolę między poszczególnymi elementami.

Dlaczego warto mieć inteligentne oświetlenie?

Istnieje wiele powodów, dla których warto zdecydować się na tego typu rozwiązanie. Zdalnie sterowane lampy umożliwiają szybkie dostosowanie natężenia, a nawet kolorystyki świateł z poziomu smartfona. Inteligentne oświetlenie jest nie tylko wygodne, ale również oferuje dużo więcej możliwości. Za pomocą osprzętu elektrycznego można ustalić barwę i temperaturę światła w dowolnym miejscu i czasie. Właściciel inteligentnego oświetlenia może również dobrać indywidualny harmonogram i profile oświetlenia, a także zaplanować czasowe wyłączenie świateł w danym pomieszczeniu.

Oświetlenie typu smart jest nie tylko niezwykle funkcjonalne, ale dodatkowo może pełnić również funkcję dekoracyjną. Uniwersalny charakter tego typu rozwiązania znajduje zastosowanie nie tylko w pomieszczeniach, ale również w ogrodzie czy na tarasie. Dodatkowym atutem inteligentnych lamp jest ich energooszczędność. Posiadając system synchronizowanego oświetlenia, można więc liczyć nie tylko na komfort, ale również na niższe rachunki za prąd.