Twój firmowy pendrive się zepsuł, zewnętrzny dysk twardy jest już przestarzały, a płyty CD z zapisywanymi na nich danymi już od dawna są passé. Musisz jakoś się ich pozbyć, zanim pracodawca da Ci nowy sprzęt. Co robisz? Od razu wyrzucasz je do kosza? Oddajesz informatykowi? Pod osłoną zrzucasz z mostu wprost do rzeki? Może zanim to zrobisz, chcesz jeszcze wyczyścić dyski przenośne, więc nadpisujesz dane do utraty tchu. Alternatywnie po prostu zgniatasz je butem albo do ich zniszczenia wykorzystujesz młotek i gwoździe? Błąd. Samodzielne niszczenie nośników danych może skończyć się wyciekiem informacji na nich zapisanych.
Niebezpieczeństwo wycieku danych
Być może jeszcze nie wiesz, że w ubiegłym roku ponad połowa firm została zaatakowana przez hakerów. Menadżerowie większości przedsiębiorstw twierdzą, że jest to konsekwencja błędów pracowników. Niestety większość z nas nie zabezpiecza w odpowiedni sposób przenośnych urządzeń. Postępowanie zgodnie z wytycznymi RODO, szyfrowanie danych, czy nawet założenie hasła w dysku przenośnym nie jest powszechnym zwyczajem. Jeśli zgubimy pendrive z firmowymi danymi, ryzyko wycieku danych znacząco wzrasta w wypadku, gdy nie zapewniliśmy informacjom odpowiednich zabezpieczeń. Dlatego tak ważne jest dbanie o bezpieczeństwo w przypadku dysków przenośnych – zapisując na nich pliki z wrażliwymi danymi firmy, musimy mieć na uwadze, że niewłaściwe gromadzenie i przechowywanie danych może nieść ze sobą poważne konsekwencje nie tylko dla Ciebie, ale i dla całego przedsiębiorstwa.
Samodzielne niszczenie nośników danych
Równie ważna co szyfrowanie danych na dyskach przenośnych jest utylizacja nośników cyfrowych. Wymazanie plików poprzez kliknięcie “usuń” albo formatowanie dysku przed wyrzuceniem nośnika tak naprawdę nic nie daje. W dzisiejszych czasach odzyskanie informacji usuniętych w taki sposób nie stanowi problemu nawet dla osoby, która nie jest wybitnym specjalistą w tym zakresie. Podobnie jest w przypadku samodzielnego mechanicznego niszczenia dysków – pocięcie płyty CD czy przebicie dysku zewnętrznego gwoździem nie stanowi efektywnej metody utylizacji nośnika. Skuteczne może być natomiast nadpisywanie danych na dysku, polegające na wielokrotnym zapisywaniu i kasowaniu danych na jednym nośniku. Jest przy tym niestety również czasochłonne, a zatem mało opłacalne.
Jak zatem zabezpieczyć się przed przywróceniem danych na nośniku, którego chcielibyśmy się pozbyć? Otóż odpowiedź jest jedna: oddać zbędne dyski, pendrive’y, płyty CD oraz wszystkie inne nośniki danych specjalistom. Profesjonalne firmy zajmujące się niszczeniem dokumentów bardzo często oferują również efektywne, a przede wszystkim bezpieczne niszczenie nośników danych. Zanim jednak zadzwonisz do specjalistycznej firmy, powinieneś poznać odpowiedzi na dwa podstawowe pytania:
1. W jaki sposób firmy niszczą nośniki danych?
Aby skutecznie zniszczyć dysk przenośny, profesjonaliści używają metody mechanicznej. Polega ona na uszkodzeniu elementów składowych dysku (np. obudowy, głowic, elektroniki etc.). Części zostają wielokrotnie pocięte przy pomocy specjalistycznych urządzeń, tak aby odzyskanie danych na nim zapisanych nie było możliwe. Takie same działania zostaną podjęte w przypadku innych nośników danych. Metoda mechaniczna jest niezwykle skuteczna, a ponadto jest zgodna z obowiązującą normą DIN 66399.
2. Skąd mamy pewność, że dane nie wyciekły w trakcie ich przewożenia do siedziby firmy?
Ryzyko wycieku informacji podczas przewożenia nośników danych jest stosunkowo niewielkie. Obecnie najlepsze firmy zajmujące się niszczeniem danych oferują możliwość obserwowania całej procedury niszczenia, począwszy od przekazania dokumentacji/nośników danych, a skończywszy na samym procesie utylizacji. Dodatkowo poszczególne etapy są monitorowane, a po zakończeniu procedur oprócz płyty CD/DVD z kopią nagrania przebiegu utylizacji otrzymasz również certyfikat niszczenia stanowiący potwierdzenie zgodności realizacji ze złożonymi deklaracjami.
Z powyższych informacji wynika, że najrozsądniejszym rozwiązaniem problemów związanych ze zniszczeniem nośników informacji jest zatrudnienie firmy outsourcingowej. Wówczas będziesz mieć pewność, że zostaną one zutylizowane skutecznie, bezpiecznie oraz zgodnie z obowiązującymi przepisami (norma DIN 66399, RODO).
Źródło: http://niszczeniedokumentow.eu/