31 maja, 2024
HOT!
  • Home
  • Biznes
  • Pomiar barwy z wykorzystaniem spektrofotometru
25 kwietnia, 2022

Pomiar barwy z wykorzystaniem spektrofotometru

Autor 0 54 Views

W wielu obszarach naszego życia niezbędne jest bardzo precyzyjne określenie barw. Wówczas przeprowadza się profesjonalne badania, a jednym z praktycznych urządzeń jest spektrofotometr. W zakresie analizy kolorów daje niezwykłą precyzję wyników i już dużo efektywniejszy, niż dostępne na rynku alternatywy. Czym właściwie jest spektrofotometr, jak działa i gdzie znajdzie zastosowanie?

Czym jest spektrofotometr?

To specjalistyczny sprzęt, dzięki któremu możliwe jest stworzenie i analiza widma świetlnego promieniowania. W dużym skrócie urządzenie pozwala na mierzenie ilości światła, która w danym momencie absorbowana jest przez próbkę. Dzięki temu możliwe jest przeprowadzenie precyzyjnych badań w zakresie pomiaru barw na różnych materiałach, w tym m.in. na: wydrukach poligraficznych, zębach, czy też w badaniach laboratoryjnych.

Jak działa to urządzenie?

Gdy wiązka światła przejdzie przez pryzmat znajdujący się w urządzeniu lub przez siatkę dyfrakcyjną, dochodzi do jego rozproszenia. Po rozproszeniu światło kierowane jest przez próbkę znajdująca się w kuwecie i dochodzi aż do detektora. To w nim dochodzi do ostatecznej analizy i przedstawienia pomiarów barw. Gdy wszystkie dane się zmierzy, to ich wartości wskazują barwę danej próbki. W dużym uproszczeniu pomiar barwy możliwy jest po rozczepieniu światła na składowe o innych długościach fal, a następnie na zestawieniu natężenia otrzymanych składowych. Choć brzmi to skomplikowanie, to nowoczesne spektrofotometry działają bardzo intuicyjnie i są wygodne w eksploatacji.

Spektrofotometr w branży poligraficznej

Spektrofotometry to urządzenia, które powszechnie wykorzystywane są m.in. w branży poligraficznej. Oczywiście w niej bardzo duże znaczenie ma uzyskanie odpowiednich barw na wydrukach. Muszą być zgodne z wytycznymi klienta, z kolorystyką danej marki i nie tylko. W branży wykorzystuje się różnego rodzaju spektrofotometry poligraficzne, w tym m.in. automatyczne i skanujące. Pomiary są szybkie i pozwalają na dużą precyzję określenia barw wydruków. Przed ich zakupem warto zapoznać się z oferowanymi przez urządzenie funkcjami, w tym m.in. pomiarem manualnym i automatycznym, pomiarem punktowym, a także zgodnością wyników z normami ISO, czy też z biblioteką kolorów PANTONE. Od jakości wydruku zależą m.in.: zadowolenie klienta, czy też spójność danej marki.

Gdzie jeszcze znajdzie zastosowanie?

Spektrofotometr to niezwykle precyzyjne urządzenie, które znajduje zastosowanie w wielu, często nieoczywistych sektorach. Przede wszystkim wykorzystuje się go w wielu pracach laboratoryjnych. Z powodzeniem użytkowany jest przez biologów i chemików, a także specjalistów w zakresie medycyny i produkcji farmaceutycznej. Urządzenie pomaga m.in. w określeniu stężenia danych substancji w roztworze. Dzięki temu specjaliści mogą określić dokładny skład ilościowy płynu.

Ponadto spektrofotometry wykorzystywane są m.in. w medycynie estetycznej i stomatologii. Dzięki nim możliwe jest niezwykle precyzyjne określenie przebarwień i innych kolorystycznych niedoskonałości na zębach, a także odpowiednie ich leczenie. Wpływa to na poprawę wrażeń estetycznych, samopoczucie, a także pewność siebie pacjenta. Precyzja spektrofotometrów w zakresie określania barwy jest tak duża, że z powodzeniem wyłapią nawet najmniejsze odchylenia od normy.

inspiracja: reprograf-grafikus.com.pl – maszyny fleksograficzne

  Biznes