Wskazania do wizyty u ortopedy to nie tylko kontuzje związane z urazami kończyn i kręgosłupa. Ortopedia zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń układu mięśniowo-stawowo-kostnego, czyli całego narządu ruchu. Schorzenia tego typu są jednymi z najczęstszych chorób wieku dojrzałego.
Rodzaje schorzeń ortopedycznych i ich przyczyny
Konsultacja ortopedyczna to często pierwszy krok do poprawy jakości życia. Urazy i schorzenia narządu ruchu, związany z tym ból i ograniczenia potrafią tę jakość mocno zaburzyć. Dlatego tak ważne jest, żeby problem został zdiagnozowany jak najwcześniej, a wdrożone leczenie mogło poprawić sprawność i komfort funkcjonowania pacjenta na co dzień.
Dolegliwości, które warto konsultować z ortopedą:
- wady wrodzone,
- choroby zwyrodnieniowe,
- urazy i kontuzje,
- choroby zapalne stawów,
- choroby metaboliczne kości,
- nowotwory,
- choroby stawów (artropatie),
- wady postawy,
- uszkodzenia nerwów obwodowych,
- choroby nerwowo-mięśniowe.
Pomijając zmiany zwyrodnieniowe i osteoporozę, zwłaszcza u ludzi starszych, wypadki czy wady wrodzone, znaczący wpływ na rozwój schorzeń narządu ruchu ma niezdrowy styl życia i czynniki z nim związane, takie jak:
- otyłość i nadwaga,
- choroby cywilizacyjne,
- zmniejszona ruchliwość,
- wtórne zmiany spowodowane wcześniejszym urazem.
Leczenie i profilaktyka
Zarówno leczenie jak i profilaktyka przy wielu rodzajach problemów ortopedycznych może przynieść doskonałe rezultaty. Metody leczenia stosowane w ortopedii możemy podzielić na cztery rodzaje:
- leczenie farmakologiczne — stosowane przede wszystkim w łagodzeniu bólu,
- leczenie zachowawcze — stabilizacja, unieruchomienie, np. w postaci gorsetu czy opatrunku gipsowego,
- leczenie operacyjne,
- fizjoterapia.
Aby w miarę możliwości unikać urazów narządu ruchu, należy stosować profilaktykę, którą najprościej ująć słowami: zdrowy styl życia. Działania, które warto podjąć, żeby zmniejszyć ryzyko wystąpienia schorzeń oraz urazów ortopedycznych?
- regularna, umiarkowana aktywność fizyczna,
- zdrowa dieta,
- utrzymywanie odpowiedniej masy ciała,
- właściwa postawa ciała — podczas dźwigania, siedzenia itd.
- wygodne, dobrze dopasowane obuwie,
- ograniczenie czynników nasilających stres,
Na czym polega konsultacja ortopedyczna?
Podczas pierwszej wizyty u lekarza ortopedy najważniejszy jest wywiad. Informacje zebrane od pacjenta to podstawa do skierowania na niezbędne badania i postawienia diagnozy. Podczas rozmowy lekarz będzie chciał poznać rodzaj problemu, dolegliwości i inne schorzenia, z jakimi zmaga się pacjent, zdobyć informacje o przyjmowanych lekach, przebytych zabiegach, urazach z przeszłości, a także chorobach występujących w rodzinie. Istotną kwestią jest też informacja o rodzaju pracy wykonywanej na co dzień przez pacjenta.
Drugą część konsultacji ortopedycznej stanowi określenie stanu pacjenta poprzez badanie przedmiotowe — ocena chodu, ewentualne występowanie zniekształceń, drżeń, prośba o wykonanie określonych czynności mających na celu ustalenie ruchomości stawów oraz siły mięśniowej.
Odczuwając dyskomfort związany z narządem ruchu, warto zasięgnąć porady specjalisty. Dzięki diagnozie i wdrożeniu leczenia pacjent może odzyskać sprawność, złagodzić odczuwany ból, poprawiając w ten sposób komfort swojego życia.