5 stycznia, 2024
HOT!
  • Home
  • Life Style
  • Oświetlamy pokój dziecięcy – specjalistyczny poradnik
29 czerwca, 2020

Oświetlamy pokój dziecięcy – specjalistyczny poradnik

Autor 0 129 Views

Podczas aranżowania pokoju dla dziecka istotne jest zapewnienie mu wszystkich elementów niezbędnych do życia – począwszy od łóżeczka, przez kącik do nauki, po odpowiednie oświetlenie. Należy pamiętać, iż taki pokój będzie zamieszkany przez dziecko nawet przez kilkanaście lat, a lampy zawsze powinny być dobrane do jego wieku. Z tego względu główne oświetlenie w postaci żyrandola sufitowego lub kinkietu, jak i dodatkowe źródła światła, czyli lampki nośne, bądź biurkowe, powinny być możliwie jak najbardziej uniwersalne. Warto dodać, że w każdym sklepie budowlanym, który ma w swym asortymencie moduły oświetleniowe, znaleźć można cały dział przeznaczony dla maluchów czy nastolatków.

Jak rozplanować lampy w pokoju dla dziecka?

Najważniejszym aspektem przy planowaniu oświetlenia w pokoju dziecięcym, jest odpowiednie rozstawienie lamp. Powinny one oświetlać cały pokój w miarę równomiernie. Jednakże niektóre źródła światła muszą zostać zlokalizowane w pobliżu biurka czy szafki nocnej. W ten sposób będą one ułatwiać czytanie książek czy odrabianie lekcji. Warto dodać, że odpowiednia jasności i kierunek padania promieni świetlnych wpływa na komfort użytkowania danej przestrzeni.

Natężenie światła i jego kolor

Kolor oprawki nie jest tak istotny, jak barwa emitowanego światła. Najlepiej, żeby oświetlenie było w miarę ciepłe i nierażące. Zbyt wiele źródeł światła w pokoju może bowiem nadmiernie pobudzać dziecko i skutkować migrenami, ale niewystarczająca ich ilość prawdopodobnie negatywnie wpłynie na wzrok. Co ciekawe, na rynku dostępne są lampy posiadające funkcję zmiany koloru oraz natężenia światła. Do zestawu dołączany jest specjalny pilot z oznaczeniami danej barwy. Taka opcja jest bardzo uniwersalna i stanowi świetną alternatywę dla zakupu wielu lamp o różnych kolorach i poziomach natężenia światła.

Dla noworodka niewskazane jest długotrwałe użytkowanie lamp sufitowych, ze względu na fakt, iż spędza on czas głównie w pozycji leżącej, patrząc w górę. Zastosowanie intensywnego oświetlenia może zatem negatywnie wpływać na jego wzrok i ogólne samopoczucie. Z kolei raczkujące dziecko nie powinno mieć bezpośredniego dostępu do lamp, gdyż grozi to poważnymi urazami, a nawet porażeniem prądem. W tym wypadku warto więc wybrać lampy wiszące, kinkiety lub lampy z abażurem (umieszczone na komodzie czy wysokiej półce).

Dla starszego dziecka zdecydowanie najważniejsze jest odpowiednie oświetlenie biurkowe. Musi być ono jednak nieco mocniejsze, by dokładnie oświetlić laptopa lub książkę. Najbardziej uniwersalna będzie w tym przypadku lampka z klipsem z regulowanym ramieniem.

Najpopularniejsze typy oświetlenia dla dzieci

Podstawową lampą w pokoju dla dziecka jest oczywiście żyrandol. Powinien się znajdować w centralnej części pokoju i równomiernie oświetlać wszystkie jego zakamarki. Najlepiej, aby światło przez niego emitowane miało ciepły kolor. Przydatna będzie też stojąca lampa o nieco chłodniejszym i mniej intensywnym oświetleniu. Dodatkowe oświetlenie powinny stanowić mniejsze lampki biurowe lub nocne. Wiele osób zaopatruje się ponadto w bardziej nietypowe rozwiązania, takie jak taśmy LED, które skutecznie doświetlają wnęki w ścianach czy półki na książki zawieszone nad biurkiem.

Podsumowując, podczas aranżacji takiej przestrzeni najważniejsze jest dobranie oświetlenia odpowiedniego do wieku i potrzeb dziecka. Na szczęście w dzisiejszych czasach asortyment sklepów oświetleniowych jest na tyle bogaty, że wybranie produktu o odpowiednim designie i funkcjonalności, nie stanowi żadnego problemu.