27 marca, 2024
HOT!
20 czerwca, 2022

Jak dobierać wkręty?

Autor 0 35 Views

Na rynku istnieje bardzo dużo systemów mocowań wykorzystujących wkręty. Jest to spowodowane koniecznością odpowiedniego dobrania elementów łączących do materiału, w którym zostaną umieszczone. W sklepach nie sposób niestety znaleźć uniwersalnych wkrętów i kołków, które są przeznaczone do każdego rodzaju ściany czy surowca. Na co więc zwrócić uwagę aby dokonać odpowiedniego wyboru i o czym należy pamiętać?

Rodzaje wkrętów ze względu na mocowanie

Wkręty mocuje się w sufitach czy ścianach w oparciu o różne zasady działania. Można wyróżnić wkręty, które utrzymują się w pożądanym miejscu przy pomocy:

  • siły tarcia
  • kleju bądź zaprawy
  • właściwości geometrycznych (mocowanie kształtowe).

Wkręty z pierwszej grupy są przeznaczone do betonu i innych „pełnych” materiałów. Wkręty sklejane z miejscem mocowania są używane po bokach, przy krawędziach struktury, w której mają pracować. Wkręty mocowane kształtowo wykorzystuje się na przykład do płyt lub cegły z otworami.

Rodzaje kołków, w których umieszcza się wkręty

Oprócz tego, że wkręty muszą być w odpowiedni sposób dobrane do materiału ściany, należy w odpowiedni sposób przypasować je także do kołków, które są nieodłącznym elementem mocowania. Za każdym razem należy dopasować wkręty do kołków – nigdy odwrotnie. W sklepach dostępne są różne warianty.

  • Standardowe kołki – są niezwykle łatwe w montażu, który polega na wywierceniu otworu o dopasowanej średnicy, wbiciu kołka i dokręceniu wkrętu, który rozpiera jego ściany silnie osadzając go w otworze. Taki rodzaj mocowania nadaje się do większości standardowych materiałów.
  • Kołki do płyt – to kołki o dużych możliwościach rozszerzenia się po zamieszczeniu we wnętrzu wkrętu. Duży rozmiar po rozszerzeniu doskonale pracuje z miękkimi materiałami toteż są to idealne kołki i wkręty do regipsów czy styropianu.
  • Kołki skrzydełkowe – znajdują zastosowanie w pustych przestrzeniach.
  • Kotwy – rodzaj kołków do mocowania w luźniejszych strukturach.

Na rynku istnieją zarówno gotowe zestawy (kołek wraz z wkrętem) z opisanym przez producenta sposobem montażu, średnicą otworu do wywiercenia i przeznaczeniem, jak i poszczególne elementy do kupienia osobno, jeśli potrzeby Klienta lub używane materiały należą do bardziej niestandardowych. Przy wyborze odpowiedniego rozwiązania mocującego warto skorzystać z zaleceń z opakowania, ale należy wziąć także pod uwagę wszystkie wymiary, średnice i długości konkretnych elementów. Dopiero znajomość wszystkich tych parametrów pozwala na bezpieczny i trwały wybór mocowania.